Минималната пенсия няма да бъде увеличавана съществено през следващите години. За сметка на това може да има нови добавки, но само за пенсионери без работа. Около това са се обединили социалният министър Георги Гьоков и бивши министри на труда и социалната политика по време на проведена среща за предстоящите промени в пенсионния модел.
Участниците в срещата са категорични, че не трябва да се допуска смесването на пенсионната система със социалното подпомагане, и се обединиха около мнението, че „не е разумно в бъдеще минималната пенсия за стаж и възраст да се увеличава изпреварващо“, съобщиха от ведомството на Георги Гьоков.
От съобщението става ясно, че минималната пенсия ще бъде оставена под прага на бедност. А хора, които са работили и са били осигурявани 36 години, които са необходими, за да получи човек минимална пенсия за стаж и възраст, не заслужават да получават пенсия в размер на прага на бедност. Същевременно хората с пенсии под прага на бедност ще могат да кандидатстват за социални помощи. Но идеята на управляващите е хората с минимална пенсия да получават социални добавки само ако нямат други доходи – не работят и нямат доходи от наеми. Така работещите пенсионери няма да получават социални добавки и може да вземат от държавната хазна по-малки суми от линията на бедност въпреки дългогодишния си трудов стаж.
От управляващата коалиция неотдавна коментираха, че не е редно над половината пенсионери да получават минимална пенсия, защото нямат еднакъв принос за осигурителната система. Но те не признават, че проблемът не е в големия ръст на минималната пенсия, а в малкото увеличение на по-високите пенсии през годините.
По време на срещата на Георги Гьоков с бивши социални министри са предложени и стимули за работещи родители и за насърчаване на жените да се върнат по-бързо на работа след майчинство, съобщиха от ведомството.
Все още няма коментари