Млади и стари са пропищели от предплатените карти за мобилна телефония. Честа гледка пред касите на операторите у нас е служителки да кършат пръсти пред изнервени граждани, на които са им изчезнали парите като в някой филм за банков обир.
Балами
„Преди ден точно пред мен забаламосваха една възрастна жена, чак жал ми стана. Накрая не издържах и се скарах на момичето как може да се гаврят така с хората“, описва ситуацията Милко Тодоров от столицата. По думите му жената в клона на бул. „Мадрид“ не можела да проумее как така са изчезнали безвъзвратно 15-те лева, които е заредила от пенсийката си в картата.
„Ама чакайте госпожа, не ви разбирам. Бихте ли обяснила отново“, мигала на парцали старицата пред служителката.
“Накрая стана ясно, че за да не й се нулират парите, тя е трябвало да си внесе 2-3 лева, като застраховка, иначе парите изчезвали в рамките на 90 дни“, разказа пред репортер на Час Пик свидетелят на сценката.
Хакери в телефона
Оказа се, че мобилните компании сякаш са в съревнование, коя по-бързо да „хакне“ предплатената карта и да източи ваучера на съответния клиент. В същото време срокът, в който заредените левчета отиват в джоба на компанията, непрекъснато се скъсява. Един от операторите, срещу който в момента има най-голям ропот, е обявил срок от само 60 дни.
Потребители обаче споделиха и за друг голям проблем. Според новите правила масово операторите деактивират предплатените карти без предупреждение. От засуканите формулировки в интернет-страниците им пък почти нищо не се разбира.
Гастарбайтери се оплакват, че не знаят доколко е правомерно да им се закриват номерата, докато са в чужбина и разчитат на тях за връзка с децата си тук.
„Няма ли комисия за защита на потребителите у нас или всички са купени“, нарежда Галина Р. в интернет-форум.
Изненада
Жена кацнала с късен полет на летище София и останала като попарена, когато сложила българската си сим карта в апарата.
„Тръгнах от Италия инцидентно за България, защото имахме смъртен случай в семейството. Когато кацнах, нямах в себе си достатъчно пари за такси. Исках да се обадя на приятеля ми да дойде да ме вземе и какво се оказва – цялата карта заедно с номера е деактивирана. Беше голям шок за мен“, не може да се начуди на корпоративните акули у нас Галина.
Заложници
От страниците на мобилните оператори у нас става ясно, че периодът на валидност на предплатените карти се удължава само с внасяне на суми от порядъка на 3 до 9 лева. Ако това не се прави на 2-3 месеца, то цялата налична сума се губи, а скоро и номерът се закрива автоматично и повече не може да се използва. В този случай се губят и наличните минути и промоции, ако има такива.
Препатили клиенти описват случи, в които са се разделили със суми от порядъка на няколко стотин лева.
„Тенденция е почти всички мобилни оператори да ни изгонят от тази услуга и да ни накарат да плащаме за абонаменти всеки месец. Тия са станали по-лоши и от Топлофикация“, гневи се във фейсбук Елена Малушева от Благоевград.
Възрастни хора по селата са следващите, които са сред най-потърпевшите. Хиляди са случаите, в които те са заредили в телефоните си пари за екстраординерни случаи. Обикновено това са болести или похождения на крадци, при което да могат да потърсят помощ. На едни парите им изчезнали, а на други целият номер е служебно ликвидиран.
Борис Колев
Мобилните оператори ни източват парите!
Закупени ваучери и предплатени номера изчезват без следа, алармират нашенци
0 коментара
Все още няма коментари