Още в четвъртия месец, откакто са в парламента, новите депутати получават неочакван подарък – заплатите от първите няколко месеца от мандата се увеличават с 13,7 на сто и от 1 март основното брутно месечно възнаграждение на народен представител минава за пръв път 5500 лв. и става 5616 лв.
Председателят на Народното събрание и премиерът вече ще се разписват минимум срещу 8704 лв., а президентът – срещу 11 232 лв., и то без да се смятат никакви добавки за стаж, научна степен, участия в комисии и т. н.
Увеличението се получава от значителния ръст на тримесечна база на средната заплата в обществения сектор. През септември миналата година тя е била 1646 лв., докато през декември вече е 1872 лв. Основното депутатско възнаграждение се получава, когато тази заплата се умножи по три. Това е най-високият тримесечен ръст от години, обикновено той е в пъти по-малък.
5616 лева обаче е само основното месечно възнаграждение на народните представители, които се разписват за далеч по-големи суми. Например всеки депутат без изключение участва в редовна комисия, за което получава по 15% върху заплатата, т. е. само дотук тя става 6458 лв.
Заместник-председателите на постоянни комисии получават по 25%, а председателите на комисии и на парламентарни групи – по 35% отгоре върху заплатата. Например председател на постоянна парламентарна комисия трябва да получава вече по 7581 лв. месечно.
Ако случайно има и научна степен „доктор“, ще получава още 10%, а ако е доктор на науките – и 15% отгоре върху тази заплата, т. е. във втория случай тя би станала 8718 лева.
Всеки народен представител и всеки служител на парламента получава и по 1% върху заплатата си за всяка прослужена година, а специално депутатите получават и още две трети от заплатите си за сътрудници, консултации, експертизи и работни помещения.
В изпълнителната власт заплатите също се увеличават. Премиерската е равна на тази на председателя на Народното събрание, а на министрите е 30% над основната депутатска заплата, т. е. от 1 март ще е вече 7300 лв.
Все още няма коментари