Президентската кандидатура на проф. Анастас Герджиков развълнува силно родния му град Кърджали. Негови приятели от детството заявиха подкрепата си към него в социалната мрежа фейсбук и разкриха любопитни спомени от детските години на ректора на СУ.
„Най-сетне да предложат един истински, образован, културен Човек с голямо Ч за президент на Република България – Анастас Герджиков. Анастас Герджиков, или, с други думи казано, за мен Наско – Насето, го познавам още от 1971 г. – пише Юксел Каледжи за своя приятел от детството. – Всяка година от 1-ви до 9-и клас идваше за ученическите ваканции при баба си и дядо си в Кърджали.
Те живееха на нашия етаж, на улица „Булаир“ 12. Помня, че на седмица прочиташе по 4-5 книги... че и повече. Един път не съм чул от неговата уста една цинична дума, докато ние, останалите от махалата, бяхме много „колоритни“ като деца, особено по време на мач... Беше ми направило впечатление, че Наско беше толерантен към различните етноси, гледаше за времето си много философски на нещата… Летните ваканции отивахме на басейна, а зимните ваканции играехме вечерите на шах... Имахме си сигнал от сериала „Ум белият делфин“. Човек от малък си личи какъв ще стане. Баба му и дядо му бяха много интелигентни хора, майка му и баща му също... Помня, че и чичо Жоро – бащата на Наско, все беше с книга в ръката... С умиление си спомням за тия години… Дано България се събуди и да избере един наистина културен и образован Президент...!
Успех, Наско!!!“, пожелава Юксел Каледжи.
Всъщност фамилията на професора е изключително уважавана не само в Родопите, но и в Карловско. Коренът му по майчина линия е от града на Васил Левски, а любопитна подробност е, че самият Дякон се е крил в дома на прабабата на Анастас Герджиков. Къщите им били една до друга и тунелите за бягство на Левски минавали и през техния дом. Днес наследственият имот на професора всъщност е част от музея на Апостола в Карлово.
По бащина линия ректорът на СУ пък е потомък на Ташо Герджик Кехая, живял в смолянския квартал „Долно Райково“.Той е бил един от най-известните благодетели на региона. Носи му се славата на изключително скромен и честен човек, който помагал на всички. В дома на Ташо Герджиков Кехая по време на сватбата на дъщеря му става и съзаклятието по създаването на Македоно-българския комитет – първият революционен комитет в Смолянския край. Всъщност Ташо било умалително от Анастас и името се предава през поколение до ден днешен. Всички от рода на Герджиков векове назад са били все грамотни и начетени хора, учили в чужбина. Кандидатът за президент не е първият професор във фамилията. Още синът на Ташо Кехая – Никола, заминава за Швейцария, където завършва, става директор на клиника и получава титлата професор. За заслуги му е дадено швейцарско гражданство и досега е на първо място в книгата с почетните граждани на Женева.
Приятел от детството на проф. Анастас Герджиков: Насето е човек с голямо Ч, от малък четеше по 5 книги на седмица
1 коментара