Коледните и Новогодишни празници наближават и всеки отваря широко портфейла си, за да направи най-хубавия подарък на близки и приятели. Това е най-доброто време обаче родните молове да ударят кьоравото и да измамят българите. След големите продажби около „Черния петък” търговците подготвят втора вълна на псевдо намаления. Тогава хиляди нашенци хукнаха по магазините, за да купят уж по-евтини стоки, а се оказаха дълбоко излъгани от грозните трикове на търговците. С наближаването на Коледа историята се повтаря.
„Коледни намеления", „Коледни промоции”, „Само сега, тук и при нас!”... Не се връзвайте! Лъжи, измами и хиляди разочаровани потребители с изопнати нерви и високо кръвно. Търговците надуват първо цените до неузнаваемост, а след това пускат „страшните намаления”, на които лапни шараните да се вържат и да купят залежалата им стока. Изпечените мошеници слагат надписи с -50%, но само на отбрани стоки – обикновено стари, скъсани или залежали по складовете. Хубавите артикули винаги са на висока и дори надута цена.
„Купих си чифт намалени маркови слипове за подарък на зет ми. Исках да го изненадам с нещо хубаво и качествено. Когато се прибрах у дома обаче, реших да ги разопаковам, за да ги сложа в по-красива торбичка и да прибавя към тях още нещо дребно. Каква беше изненадата, когато видях, че така рекламираните маркови гащи са детски! Побеснях. Първоначално реших, че аз не съм видяла добре и съм направила грешка. Върнах се в магазина. Напротив. Рекламата беше много ясна - „Мъжки слипове с намаление -50%!” Продавачката беше толкова нагла. Не пожела да ми замени покупката, защото не била на редовната цена. Подаръкът ми отиде в кофата за боклук. Вдигнах кръвно и три дни не можах да стана от леглото. Истински измамници са тези в моловете”, жалва се 59-годишната Маргарита С. от Варна.
Това е една от най-често срещаните измами на родните търговци. Опаковат добре стоката като отгоре слагат добре изглеждаш продукт, а вътре – скъсани или несъответстващи на размера дрехи или аксесоари. „Не се подвеждайте да си купувате 5 чифта чорапи в кутия. Вътре всички ще бъдат различни на цвят, големина или с дупки”, предупреждава препатилата Елена Янкова от Смолян.
По-заможните българи често смятат, че ако отделят повече пари, за да купят маркова стока от скъп магазин така ще си гарантират качество и ще избегнат измамите на родните продавачи. В действителност обаче и те не са застраховани от това да носят дрехи и обувки произведени в Китай или Виетнам. „Вече всичко се произвежда в Турция или Китай. Дори най-големите, скъпи английски, американски и италиански вериги имат фабрики в тези държави. Проблемът е, че в България не пристига стоката с първо качество. На рафтовете се предлагат боклуците – с дефекти, изостанали от производство.
Знаете ли, че в Турция имат 12 степени на качество? Родните търговци пътуват до големите заводи в покрайнините на Истанбул и оттам купуват какви ли не боклуци, които ги предлагат по моловете. Най-скъпите и качествени турски продукти заминават за САЩ и Западна Европа. Най-евтините – за България. Цените на чифт маркови чорапи от Турция са 3-4 лева, тук в мола се предлагат за 80 до 160 лева.”, разказва Яне Ненчев, търговец на бельо.
Освен с турски боклуци родният пазар е залят и с китайски стоки. Повечето от тях са извадени от прашни и тъмни килери, с напълно неясен произход и състав. „Купих си подложка за пред банята на добра цена от известен магазин за домашни потреби. В бързината не видях, че е произведена в Китай. Само докато се прибера и чантата ми миришеше ужасно. Не можех да повярвам. Мислех, че ако я оставя на балкона за няколко дни, ще се оправи. Приятелка, която работи в лаборатория ме посъветва да я изхвърля. Каза ми, че китайците използват специални химикали, с които пръскат тези продукти и те може да са много опасни за здравето. Реших, че не си заслужава да рискувам и подложката замина в кофата. Само си дадох парите. Вече се чудя какво да купя”, разказва своята „коледна история” Теодора Николова.
Статистиката сочи, че най-големите измами по моловете около празниците стават с детските играчки, електрониката и козметиката.
Родителите са склонни да дадат мило и драго, за да задоволят капризите на своите малчугани. Магазините от своя страна пък не правят никакви намаление. Дори напротив, те вдигат драстично цените на най-желаните играчки, а намаляват тези, които обикновено никой не ги иска. Най-честият номер на търговците били да се пробутат на забързаните и изнервени родители счупени играчки или такива с изтощени батерии, които скоро след празниците трябва да се носят на ремонт. Такъв е случаят с 35-годишният Николай Я. от Ямбол, който купил на сина си електрическа едноместна детска количка (имитация на BMW X6) с акумулатор, за която броил 420 лв. „Парите не бяха малко и реших да я пробвам у дома преди да я дам на детето. Взех колата с почти незаредени батерии. Продавачите ме посъветваха да ги заредя у дома, тъй като това отнемало 12 часа. След зареждането обаче детското БМВ работи няколко минути и спря. Мислех, че е нещо временно, но се оказа повреда. Върнах се в магазина, където ме уведомиха, че трябва да го занеса на сервиз, за който да чакам 1 месец, а Коледа е след няколко седмици. Вдигнах луд скандал и ми върнаха парите", разказва патилата си Николай.
Експерти на Комисията за защита на потребителите обясняват, че почти същата е ситуацията и с електрониката. Магазините използват масовата истерия за подаръци около празниците и пробутват стари, вече употребявани стоки, които само след няколко месеца се чупят. Запознати съветват никога да не купувате изложен на витрината таблет, телефон или компютър, дори да ви кажат, че той е последният и дори да е с голямо намаление. Със сигурност след месец – два ще се развали и ще съжалявате горчиво. В повечето случаи електрониката, предлагана по празниците е използвана от служителите в магазина, дори да ви я дадат прилично опакована в кутия или кашон. „Всичко може добре да се почисти и излъска, за да стане като ново. Коледа е най-доброто време, за пробуташ стария си лаптоп, ако си продавач в магазин”, казват запознати.
Парфюм, спирала или червило са сред едни от най-желаните подаръци за дамите, но рискът при тях също не е за подценяване. Дори да си купите най-новият парфюм от мола никой не може да ви гарантира, че следващите няколко месеца няма да се пръскате с разредена розова или ванилова есенция, която ще изфирясва във въздуха минути след като е попаднала на кожата ви. Продавачки в големите магазини споделят, че често заменят оригиналните парфюми с ментета и така си докарват допълнителни доходи към заплатата. Друг трик покрай празниците е да пробутват на клиентките козметика с изтекъл срок на годност, който умело подправят. Така може да си вземете скъпа и прескъпа спирала, а да получите изсъхнал туш, с който и баба ви не би се гримирала.
Все още няма коментари