Над 500 вида оригинални животоспасяващи лекарства са изчезнали от аптечната мрежа през последната една година и броят им непрекъснато нараства. Причината е, че фармацевтичните компании тихомълком изтеглят илачите от българския пазар.
Министерството на здравеопазването удобно мълчи за този геноцид, а хиляди българи с психични, неврологични, сърдечносъдови и онкологични заболявания, диабет страдат от тези промени.
Фирмите
Лекарствените фирми постепенно спират да снабдяват аптеките с животоспасяващите лекарства. Причината да изчезнат е държавната политика за регулиране на цените на лекарствата, която принуждава много от фармацевтичните компании да внасят у нас продуктите си на цени, които са под себестойността им (т.нар. система за референтно ценообразуване). За да не продават на загуба, фирмите започват да изтеглят продуктите си от пазара. Така, когато пациент с рак или диабет например отиде да търси лекарството си, изведнъж се оказва, че то е спряно от продажба и не може да го намери в мрежата.
От друга страна, фирмите се оправдават, че българският пазар е малък, държавата не ги подпомага по никакъв начин и дори напротив – спъва ги да развиват бизнеса си и те нямат стимул да внасят животоспасяващите лекарства. Затова те зареждат аптеките в съседните Турция, Сърбия и Гърция, но не и България с медикаменти като „Ривотрил”, „Топамакс” и „Хумира”.
Пациентите
Ужасът е най-вече за пациентите. Истински скандал се вдигна, когато от аптеките за дни изчезна „Ривотрил” - хапчетата за лечение на епилепсия. Тогава ситуацията беше наистина критична, защото той няма заместител и стотици хора трябваше да прекратят лечението си. „Всеки лекар, дори първокурсник знае, че лечението на епилепсия не може да се спре за 1 ден, дори за 1 месец. Това поставя в риск живота на стотици хора, а нито от НЗОК, нито от Министерството на здравеопазването направиха нещо по въпроса. Оставиха хората без лечение за близо половин година. Бяхме принудени да си купуваме лекарства от Турция и Гърция”, споделя Пенка Тодорова, пациентка на 35 години. Медицинският туризъм се развива все повече през последните години. Българите масово пътуват до съседните държави, за да си осигурят така необходимите лекарства, които не могат да намерят у нас. Там ги продават без рецепта и много по-евтино. „Представете си колко много пари изтичат от българската икономика в Турция, Сърбия и Гърция, пари, които не са ни излишни в период на криза, в която се намира страната ни. Правителството не прави нищо, за да задържи пациентите тук, а буквално ги праща навън. Лекуваме се в чужбина, купуваме лекарства в чужбина. Това е геноцид”, коментира икономистът Явор Иванов.
Институциите
Здравният министър Петър Москов ясно заяви, че политиката му ще е държавата да плаща само най-евтините, и то генерични лекарства (заместителите на оригиналните). Това срещна остра реакция както от лекари, така и от пациенти и фармацевтични фирми. Генериците често имат десетки странични ефекти, лечебните им качества не са абсолютно доказани и единственото им предимство е, че са евтини.
Геноцид
Изчезнаха над 500 животоспасяващи лекарства
Министър Петър Москов подменя оригиналните хапчета с некачествени генерици
0 коментара
Все още няма коментари