На 24 декември празнуваме един от най-светлите християнски празници – Бъдни вечер. Той се чества семейно от всички християни. Семейството се събира в очакване на раждането на Божия син - Исус Христос.
На трапезата на Бъдни вечер се събира цялото семейство. Ястията задължително трябва да са постни и да са нечетно число - 7 - колкото са дните на седмицата, 9 - колкото месеца трае бременността на жените или 11. Традиционно на трапезата присъстват варен боб, варено жито, пълнени чушки с ориз, постни сарми, ошав, баница с тиква, паничка с мед, лук и чесън.
Обредните хлябове са три вида - посветени на Коледа, на селските занаяти и за коледарите.Според традицията питката се замесва рано сутрин с най-хубавото бяло брашно и с мълчана вода (докато младите моми носели водата с менци от чешмата, те не продумвали и думичка). От това тесто се правят и краваите, които по-късно се дават на коледарите.
На вечерята питата, в която се слага паричка, се разпределя от най-стария човек в семейството. Първото парче се определя за Богородица и починалите, следващото за къщата, а останалите за членовете на семейството. Раздаването става от дясно на ляво.
Вечерята започва рано, за да узреят житата. Всеки трябва да опита от всички ястия на масата, за да му върви през годината. Трапезата задължително трябва да е кадена. Това се извършва от най-възрастния член на семейството, който минава и прекадява с тамян най-напред масата, след това цялата къща, двора и обора. Така според народните вярвания се прогонват злите и нечисти сили от дома.
След вечеря всички стават едновременно от масата и тя не се раздига, защото се вярва, че починалите ще дойдат да си вземат от храната.
1. На 24 декември православната църква почита света мъченица Евгения Римлянка (+262) - Тя била римлянка от знатен езически род. Баща й Филип бил управител на гр. Александрия и целия Египет.
Девойката се увлякла по християнството, напуснала родната си къща и преоблечена като мъж отишла в мъжки манастир. Там била покръстена, станала монах и след смъртта на игумена била единодушно избрана на негово място.
Придобила голяма известност, изцерявайки бедните чрез молитва. Така приковала вниманието на една зла жена – Мелантия, която тя излекувала. Мелантия пожелала да прелъсти Евгения, защото я смятала за мъж.
Като не успяла, тя я наклеветила. Евгения била арестувана и била принудена да разкрие самоличността си на управителя на града – нейния роден баща.
Семейството й се зарадвало, че е жива и всички приели нейната вяра, за което Филип бил уволнен. След смъртта му близките се върнали в Рим и заживели в имение извън града. Евгения предала вярата си на една знатна девойка – Васила. По-късно двете били осъдени на страдания и посечени на самия ден Рождество Христово през 262 г.
ИМЕН ДЕН ПРАЗНУВАТ: Евгени, Евгений, Евгения, Благородна, Жени, Женя, Жечка, Първан, Първана
2. Преп. Николай воин, българин
Все още няма коментари