Сензационна информация обикаля тези дни уфологичните среди. Тракийската селищна могила край с. Юнаците, Пазарджишко, се оказа прототип на космически кораб. Тя има перфектна аеродинамика и място за поставяне на плазмени двигатели, тръбят феновете на загадките. „Гробницата има формата на футуристичния кораб "Милениум Фалкон" от „Междузвездни войни”. Според мен това не е случайно. Чак такова съвпадение не е възможно“, коментира инж. Емил Велинов.
Друг потребител пък е направил точен фотоколаж, като е наставил пропорциите на могилата върху чертежите на кораба от фантастичния филм. Съвпадението е изумително. Според една теория дизайнерите от филма са били вдъхновени от подобен археологически обект вероятно в друга част на света. И така решили да създадат образа на кораба.
Трета група от ловци на митове не изключи възможността в миналото древните траки да се ставали свидетели на излитания и кацания на апарати на други цивилизации с подобна форма. Това ги вдъхновило да създадат своите гробници точно във формата на корабите на извънземните, вярвайки, че с тях и те ще отидат към небесата.
Археологическият обект, вдъхновил въображението на хората, е известен още с името си „Плоската могила”. Тя датира от каменно-медната и бронзовата епоха или периода между петото и първото хилядолетие преди Христа. Знае се още, че районът около гробницата е от най-ранно заселените места в Европа. Не е изключено първите контакти между извънземни цивилизации и земляни да са ставали именно на това място. Може би това би обяснило факта, че могилата наподобява формата на междугалактически космически кораб от днешните фантастични филми.
Около самата гробница също има доста научни мистерии. Тя е била част от халколитния град, намирал се до село Юнаците. Той е бил едно от първите населени места в Европа.
Древният космодрум е бил обграден от дебела глинобитна стена до 5 метра.
Археолозите още не могат да обяснят що за градеж е това, тъй като доскоро се считаше, че около 4700-4600 г. пр.Хр. хората не са били способни да построят подобни интелигенти укрепителни съоръжения. Следите на тази цивилизация се губят за близо 1000 г. А появилите се столетия по-късно нови обитатели през бронзовата епоха са на много по-ниско културно равнище и сякаш започнали да се учат отначало.
Все още няма коментари