Някои от най-големите мистерии в съвремието са свързани с картини, за които се смята, че носят проклятие, смърт и бедствия. Тайните и необясними сили на живописни шедьоври са станали причина за пожари, смърт и необясними състояния у хората, гледащи въпросните творби.
Най-известната картина, носеща проклятие, е „Плачещото момченце” на испанския художник Джовани Браголин.
Историята разказва, че Браголин нарочно разплаквал малкия си син, за да го нарисува, като го плашел с огън. Месеците на тормоз провокирали малкото момче да прокълне собствения си баща с думите: „Да изгориш ти самият!“. Няколко седмици по-късно детето починало от пневмония, а баща му изгаря жив в собствения си дом.
„Плачещото момченце“ е купувана и препродавана няколко пъти, но къщите на всичките й купувачи мистериозно изгаряли, а като по чудо единствената оцеляла вещ винаги оставала картината.
За „шедьовър на смъртта“ се смята и „Водните лилии“ на Моне. Докато рисувал платното, ателието на художника едва не изгоряло. Първият собственик на картината е управител на кабаре в Монмартр. Няколко дни след като закупил „Водните лилии“, кабарето му било изпепелено до основи.
„Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи, освен възхищение, предизвиква и страх у много хора. Легендите за творбата разказват, че тя въздейства отрицателно на съзерцаващия я. Известен е случаят с френския писател Стендал, който изпаднал в безсъзнание, след като няколко минути съзерцавал картината.
Смята се, че Да Винчи е работел над творбата 6 г., а девойката – Мона Лиза, която позира за художника, е починала на 28-годишна възраст.
С лоша слава се ползва и картината на Веласкес „Венера с огледалото“. Дори музеите не желаели да вземат прочутата творба, защото всичките й собственици умирали от насилствена смърт малко след като я купували.