На 2 октомври количеството на слънчевите петна, които сме свикнали да виждаме на нашата звезда бе сведено до нула. Вчера, на нейната повърхност се появи само едно, при това незначително, обозначено като AR2598. Това ясно се вижда на снимките от Обсерваторията за слънчева динамика на НАСА.
Слънчевите петна са областите, откъдето се появяват силните магнитни полета във фотосферата на звездата.Те се виждат като тъмни петна по короната, тъй като температурата им е по-ниска от останалите области.
През 2016 година дните, в които Слънцето е било без петна досега са 21. За сравнение-миналата година не е имало нито един ден без петна, а в 2014 е имало само един ден.
Астрономи успокояват, че това се дължи на доближаването на звездата ни до минимума на своята активност. Както е отдавна известно, Слънцето минава от максимална към минимална активност в цикли, продължаващи по 11-12 години. Сега звездата се движи към минимума си, като пикът й се очаква през 2019-2020 година.
Периодът на слънчевата активност не е постоянна величина. През 18-20 век той се е движил от 7 до 17 години, а от 20 век е 11-12 години.
Минимумът на слънчевата активност носи и своите характерни белези за Земята- например в такива години най-външният слой на земната атмосфера се охлажда и космическия боклук, който лети около планетата ни се събира по-близо до нея. Космическото пространство също ни доближава повече, радиацията се повишава, защото галактическото лъчение прониква по-лесно в Слънчевата система.
Все още няма коментари