Богдан Филов – министър-председателят, присъединил България към Тристранния хитлеристки пакт, след 9 септември 1944 г. бил арестуван в Чамкория (сега Боровец – бел. авт.) от бъдещия академик Евгени Каменов. Тогава той е бил главен секретар на Министерството на външните работи.
Смяната на властта на 9 септември 1944 г. мотивира новите ОФ управляващи да арестуват членовете на последните няколко правителства и народните представители, гласували фашистки и антисемитски закони. Новосформираната още на 10 септември народна милиция бързо прибира в столичния хотел „Славянска беседа“ повечето от провинилите се български властници от периода 1940-1944 г. Но за няколко денонощия неоткриваем за милиционерите остава един от главните обвиняеми в бъдещия Народен съд – бившият министър-председател и тогавашен регент проф. Богдан Филов. Още в началото на септември, с приближаването на Съветската армия към българските граници, от страната изчезват няколко известни политици. Потъва вдън земя и полицейският шеф Никола Гешев. Последният български премиер преди ОФ преврата Константин Муравиев, управлявал страната само 7 дни (от 2 до 8 септември), се прибира вкъщи, като очаква всеки момент да бъде арестуван. В тези размирни дни той се обръща към познати комунисти да изпратят при него свой човек, за да предаде ключовете от касата на Министерския съвет. Според него в сейфа му имало важни държавни документи и те трябвало да попаднат в надеждни ръце. На следващия ден при Муравиев идва младият елегантен главен секретар на външното министерство Евгени Каменов (бъдещ учен икономист и академик). Сваленият премиер е смаян от интелигентността и коректността на Каменов и в мемоарите си пише, че младият дипломат му е направил добро впечатление.
Евгени Каменов се появява още веднъж на възлово историческо място през тези дни. На 12 септември новата власт научава, че търсеният под дърво и камък проф. Богдан Филов се крие във вила на турското посолство в Чамкория. По време на бомбардировките в София дипломатическата мисия на южната ни съседка се евакуира в зимния курорт и споменатата вила де факто е била територия на Турция. В нея именно потърсил убежище Филов, а както по-късно се разбрало, и още двама министри от неговите правителства. Новият кабинет решава да изпрати в Чамкория Евгени Каменов с мисията да предаде проф. Филов на властта. Дипломатическият служител трябвало да влезе във вилата при турския посланик с десетина милиционери и да поиска да му предадат регента и бивш премиер.
Изникал обаче проблем – в турската мисия трябвало да влязат официални лица. А било едва 13 септември и още не били ушити новите униформи на Народната милиция. Началниците издали заповед момчетата да се облекат в омразните стари полицейски униформи и незабавно да тръгват за Чамкория. Милиционерите, доскорошни партизани, ремсисти и комунисти, се опънали. За нищо на света те не искали да облекат полицейските куртки. Започнали увещания и заплахи с партийни наказания. Най-сетне гневните милиционери навлекли сините полицейски униформи и отишли да изпълнят заповедта.
В турската мисия посрещнали Евгени Каменов учтиво, но хладно. Той се представил официално и предявил искането Богдан Филов да бъде предаден на новата власт. Оказало се, че в резиденцията са се скрили още двама търсени от милицията политици – Добри Божилов – бивш министър на финансите и експремиер, и инж. Димитър Василев – бивш министър на обществените сгради, пътищата и благоустройството. Турските дипломати предали и тримата и конвоят потеглил към София. В Самоков минувачи познали арестуваните и едва не ги измъкнали от колите за линчуване. Милиционерите с полицейски униформи успели да удържат тълпата и бившите министри били отведени в ареста на „Славянска беседа“. Там тогава се намирал щабът на милицията. На въпрос на следователя защо не е избягал навреме с отстъпващите германски войски, Богдан Филов отговорил: „Ние бяхме сигурни, че ще се разберем с англичаните и американците...“.
Така бил арестуван проф. Богдан Филов – един от главните обвиняеми пред първия върховен състав на Народния съд. Едно от основните обвинения срещу Филов е, че като министър-председател с подписа си е присъединил България към Тристранния пакт на Германия, Италия и Япония. Преди да влезе в политиката, той е бил известен археолог, професор в университета и председател на БАН. Куриозното е, че остава начело на академията и когато е оглавявал две български правителства. Още по-интересно е, че акад. Филов е бил арестуван от един бъдещ член на БАН – Евгени Каменов. Смъртните присъди на Богдан Филов и другите осъдени министри са изпълнени през 1945 г.
А как се развила съдбата на Евгени Каменов – другият участник в случката на 13 септември 1944 г. в Чамкория? Антифашистът Каменов започва научна кариера, става професор по икономика и социология, после заместник-министър на външните работи и посланик в Париж. Работи известно време и във вътрешното министерство. Той е един от учредителите на Съюза на учените в България. Избран е за академик през 1961 г. и получава всички най-високи правителствени и научни отличия. Евгени Каменов си отива от този свят през 1985 г. на 77-годишна възраст.
Все още няма коментари