По времето на соца за 22 или за 34 лева хората получаваха карта за почивен дом. Там те прекарваха по 14 дни в компанията на колегите си заедно с техните семейства. По бански. Днес няма как да не си спомним за летните пионерски лагери и огньовете край морето. Кранево, Равда и Обзор – места, превърнали се в емблеми на масовото ученическо летуване в годините на социализма.
Летният лагер за учениците до 1979 г. продължаваше 20 дена, а след голямото увеличение на цените – 14 дена. Цената за престой и храноден се е определяла според доходите на семейството. Средно около 20 лева на дете. Всяко трето дете в семейството е ходело на летен пионерски лагер за 0,40 лева.
Кой знае защо, тогава първите страници на вестниците, както и новините по радиото и телевизията постоянно информираха за това как върви събирането на реколтата, засяването и дълбоката оран. Всичко вървеше добре. Нямаше суши, нямаше наводнения, нямаше болести по пшеницата и по свинете.
Много от тези неща сега липсват на много хора.
1 коментара
Лайнян Барбекян
2021-07-22 16:17:49
Отговори
Стига с тези простотии от соца ? На летен лагер можеше да се уредят само "наште деца" . Простолюдието на село да шляпа в прахоляка или на Варшец или Велинград да подскача по чукарите . По 100 легла във кина и физкултурни салони . Аее холам да не си припомняме . Яденето .... пържени кюфтета от тоалетна хартия и диня . Динята не им се свидеше .