Здравейте уважаеми читатели!
Сигурен съм, че и през тази година нашата рубрика ще ви бъде интересна, ще отговаряме на обичайните ви въпроси и ще решаваме битовите проблеми. В днешния брой ще подменим старата висяща от тавана лампа с нов модерен плафон (сн.1)
Първо важно условие е да изключим електрическото захранване. Сега вече можем да пристъпим към същинския монтаж. Самото тяло на плафона се закрепва с винтове и пластмасови дюбели към тавана. Производителят е оставил технологични отвори и през тях ще завием закрепващите винтове. И така, с помощта на ударна бормашина със съответната бургия, отговаряща на размера на дюбела, пробиваме отворите.Ако искате при самото пробиване да няма прах, просто включете прахосмукачката и сложете тръбата близо до пробиващата бургия – така ще си спестите едно чистене (сн.2).
Искам специално да обърна внимание на следното: при пробиването с бормашина трябва внимателно да преценим, откъде минава захранващият кабел, за да не го пробием и да повредим електрическата инсталация. След като сме готови с дюбелите, свързваме захранващите кабели посредством лустер клема към самия плафон и вече можем да монтираме стъклото (сн.3 и сн.4).
Важно е да знаете, че производителят е посочил каква максимална мощност трябва да имат електрическите крушки. Поставянето на лампа с по-голяма мощност, вследствие затвореното пространство, развива висока температура и води до прегаряне на фасунгата. Монтажът на самия стъклен плафон е много опростен – той се захваща към тялото с три пластмасови щипки, така че и най-несръчният да може да се справи. Е, вярвам, че през Новата 2011 година ще бъде по-светло във вашия дом! (сн.5)