Здравейте, уважаеми читатели!
В миналия брой ви показах как да почистим кухненския абсорбатор. Под него обаче има и печка. За да бъде всичко наред в кухнята трябва да почистим и нея. И наистина, в писмо от Русе баба Марияна, така се е представила, пита как да почисти стъклото на вратичката на фурната. Естествено, честата употреба наслоява мазнини по стъклото и колкото и старателно да го чистим отвътре и отвън, то остава мръсно и почти не се вижда какво става по време на работа вътре. (сн.1) Това налага често вратата да се отваря. По такъв начин променяме температурата, яденето става по- бавно, а и изразходваме много повече електроенергия.
И така, как да почистим стъклото. Преди всичко трябва да знаем, че стъклата са две - термично обработено, за да издържа на високата температура, и външно стъкло, което да ни предпази от изгаряне. Между двете стъкла има монтиран уплътнител, но колкото и добре да е направен този стъклопакет, вследствие на високата температура парата, пропита с мазнина, намира пролука и се наслоява по вътрешните страни на двете стъкла. За да извършим същинското почистване, трябва да разглобим самата вратичка (сн.2).
Тогава, като имаме достъп, от вътрешната страна почистваме с подходящ препарат наслоилата се мазнина. Когато отворим вратата, ще видим, че от вътрешната страна има четири винта, които свързват вътрешната и външната є част, т. е. трябва да развием винтовете, преди да се захванем с почистването. Бих ви посъветвал в никакъв случай да не употребявате телени гъбички, защото рискувате да надраскате стъклото. При повечето от готварските печки към два от винтовете е прихваната и самата дръжка на вратичката. Затова при обратния монтаж трябва внимателно да я монтираме, за да не я пренатегнем и да поставим стъклото под напрежение. Често пъти самите ръкохватки на електрическите ключове на отделните котлони, терморегулаторът или часовникът се наслояват с мазнина и тя също трябва да бъде почистена. Това става най-лесно, като ги извадим (издърпваме ги назад – сн.3).
Почистваме внимателно, за да не изтрием фабричните индикации, обозначени на тях. И още нещо – внимавайте при изваждането да не изпадне стоманизираната пластинка, която е в самата ръкохватка. Тя е важна част, защото посредством нея превключваме на различни степени съответния нагревател. (сн.4)
Все още няма коментари