Легендите, че край долмените на село Хлябово /община Тополовград/ врачки и баячки правят магии за добро и зло, датират още от началото на XX век.
Най-често се извършват ритуали против уроки, магии за любов и за раждане на дете.
Твърди се дори, че магьосниците правели заклинания да се родят и повече животни, защото се смятало, че победителят на змея на име Катос закриля всички стопани в околността. Местните лечители пък „затваряли” болестите в долмените и хората оздравявали като по чудо.
Съществували обаче и така наречените лоши долмени. Тези камъни се познавали по това, че на метър в кръг около тях тревата била все жълта и цвете не цъфтяло – затова свидетелстват местните. Те не ги закачали, оставяли „злия” дух спокоен в долмена, като му осигурявали спокойствие, за да не излиза от него.
Всъщност долмените край Хлябово представляват няколко гладки, плоски камъка, поставени като стени и покрити с друг, голям камък, така че да образуват камера. Смята се, че са използвани за гробници, но точното им предназначение е спорно. Имат коридор, малка камера, а след нея - голямо помещение. Траките са ги използвали като модел за направата на гробници могили.
На територията на България долмените са между 700 и 1000. Възрастта им се определя от второто до първото хилядолетие преди новата ера. Срещат се основно в Източните Родопи, Източна Стара планина, Странджа, но с най-голяма концентрация са в Сакар планина.
Все още няма коментари