По света съществуват много реликви, но една е жива вече хиляди години и продължава да расте още от старозаветните времена. Това е къпинов храст, известен в християнството като неопалимата къпина. Според преданието Бог се явява на Моисей под формата на този горящ храст като знак Свише и известие, че той е избран за пророк.
Вярва се, че издънка от тази къпина все още продължава да расте в манастира „Света Екатерина“ в Египет.
Построен между 527 и 565 г. от византийския император Юстиниан I, това е най-старата непрекъснато действаща християнска обител от основаването си до днес. Самата къпина расте по чуден начин в двора и излиза от стената на храмовия олтар. Има сведения, че тук е имало параклис „Св. Елена“, основан от майката на Константин Велики, когато дошла да търси реликви от времето на Иисус и старозаветните времена. По-късно Юстиниан прави градеж около растението, разраснал се до цял манастир. Има прелюбопитно сведение, според което императорът изпратил войници от района на Черно море (Понт) за охрана на манастира. Днешните бедуини са потомци на тези понтийски гърци. Параклисът е облицован със сини порцеланови плочки с флорални мотиви.
Къпината расте в двора, но е оградена от мрежа заради хилядите туристи, стичащи се тук ежегодно. Самият манастир е разположен на 1570 м надморска височина. Нарича се още Синайски по името на планината, в чието подножие се издига. В светите книги планината е наречена Хорив. Когато Моисей е бродил по тези земи, тука всичко е било пустош. Когато стигнал до къпината, Бог му казал да спре и да се събуе, защото това място е свято. В наши дни манастирът се управлява от гръцки монаси, иначe статутът му е на автономен под патронажа на патриарха на Йерусалим. От Синайския манастир тръгва поклонническият маршрут към връх Моисей (висок 2240 м ) – свещена територия за три религии – християни, юдеи и мюсюлмани (Джебел Муса).Там според библейския текст пророкът е получил скрижалите с 10-те Божи заповеди.
В България вече има късче от святото място благодарение на монахиня от ямболското село Кабиле,
която при посещението си успява да измоли за своята обител листенца и част от неопалимата къпина. Желанието ѝ било уважено и тя получила този безценен за всеки християнин дар. „Когато аз ходих там през 2021 г., все още бе карантина заради коронавируса. Монасите допускаха навсякъде да се ходи, само не и в главната черква, където се пазят много древни икони“, разказва монахинята, пренесла къпината на Мойсей в България.
Все още няма коментари