Истинско антично НДК откриха край храма на Ванга в местността Рупите. Екип от учени, ръководен от доц. д-р Людмил Вагалински, разкри уникални находки при изследването на античния град Хераклея Синтика.
Археолозите се натъкнаха на две древни обществени сгради, разположени една до друга, които са строени през 700-800 години. , само на броени метри една от друга. Специалистите са категорични, че тези сгради са се използвали за културни събития и могат да бъдат определени като антично НДК, строено преди 18 века и посрещало почитатели на различни видове изкуство. Стените са били облицовани с мраморни плочки, корнизите също са били от мрамор. Мазилката пък е била с 5 цвята, но е запазен само най-долният, който е червен. Археолозите изследват от 2007 г. древния град Хераклея Синтика, който е един от малкото сигурно локализирани големи антични центрове край Средна Струма. Градът е оцелял в продължение на 800 години, данните сочат, че е опожаряван поне четири пъти.
Намира се само на един километър от църквата на Ванга, в подножието на изгасналия вулкан Кожух. Някога е бил населяван от тракийското племе синти, за което споменават няколко древногръцки историци. Основан е около 300 г. пр. Христа от древномакедонския владетел Касандър. Специалистите попаднали и на гробове от раннохристиянски погребения. Открита е оброчна плоча с лика на богинята на възмездието Немезида, както и на различно въоръжение – стрели, оловни тежести за прашка. В Градския музей в Петрич се съхранява и монета с лика на римския император Флавий Маркиан. Няколко години поред тук се обучаваха американски студенти от Нюйоркския университет по археология.
През 2013 година сред младежите бе и холивудският актьор Коул Мичъл Спраус. Екипите продължават да изследват древния град, макар че доскоро имало проблем, тъй през две античните сгради минавал черен селскостопански път. Община Петрич обаче направила алтернативен маршрут, за да може да разкопаят терена, без да се пречи на местните хора да стигат до нивите си. Кметството осигурило и парите, за да работят от 1 до 30 юни археолозите. Сумата от 33 000 лева е и за възнаграждение на 15-те работници от съседните села, които помагат на специалистите. Още 12 000 лева отпуснало културното министерство, така че екипът ще е на терен до 15 юли.
Все още няма коментари