1. По болките в ставите може да се предскаже времето
Всеки е чувал пророчеството „Въртят ме коленете, ще вали.” Това не е измислица. Болките в ставите наистина могат да бъдат добър индикатор за времето. Промените в атмосферното налягане могат да предизвикат болезнено отичане на ставите и връзките, особено при хора с артрит или преживяна травма. В зависимост от индивидуалната чувствителност, дори и малки промени в атмосферното налягане могат да бъдат осезаеми за някои хора с аткива страдания.
2. Пилешката супа лекува
По принцип, всяка топла супа в студено време е добре дошла. Но, пилешката не само сгрява, но и лекува простудата, казват убедено нашите майки и баби. И са съвсем прави.
Топлият пилешки бульон забавя образуването на гной и секрети и носи известно облекчение при непрекъснато кихане, кашляне и подсмърчане.
3. Утрото е по-мъдро от вечерта
Толкова често чуваме тази фраза през живота си, че я смятаме за поговорка. А тя всъщност си има точно, научно обяснение и доказателства.
Учените неведнъж са доказвали и обосновавали връзката между добрата умствена концентрация и здравия сън.
Ако работите до късно, продуктивността ви може да намалее до пет пъти. Правени са експерименти, при които късно вечер са възлагани задачи за решаване и тези, които отлагали решаването им за сутринта, два пъти по-често давали правилен отговор.
4. Животните предчувстват опасности
Вероятно сте чували, че някои домашни любимци като котките и кучетата започват да се държат странно и стават неудържимо тревожни пред надигащи се стихийни бедствия. Това поверие си има солидна научна обосновка.
Така например, през 2004 г. учени откриват, че при наводнения най-малко пострадали са домашните животни. Често, след бедствия, ги откриват в планините или по възвишения. А стопаните им разказват, че часове преди стихията, животните са избягали от домовете. Затова и учените напълно сериозно съветват жителите на зони в риск от природни катаклизми, да си отглеждат куче или котка и да следят поведението им. Ако домашният питомец е неспокоен без причина, то и вие трябва да се замислите за своята безопасност.
Тайната е в това, че животните долавят специфичен ултразвук, който земята започва да издава няколко часа преди земетресение. Освен това, благодарение на лапите си, четириногите ни приятели са много по-чувствителни към вибрации.
5. Дъвката не бива да се гълта
По паркове и градинки често ще чуете бабите да хокат или поучават внучетата си, че дъвката не се гълта, защото „ще им залепне стомаха и може да умрат.”Вярно ли?
Оказва се, че има доза истина в това.
Ако често се случва, гълтането на дъвката може да доведе до т.нар. безоари –плътни образувания в стомашно-чревния тракт, които се получават от трудни за преработване продукти. Натрупването им може да блокира хранопровода, да травмира коремната стена и да предизвикат сериозни неприятности, при които се налага спешна хирургична намеса.
От същата серия поверия е и т.нар. синдром на Рапунцел – психиатрично отклонение, при което хората ядат косите си. Което също може да доведе до образуването на безоари.
6. Ако искате момче, яжте много банани
Тази легенда е популярна най-вече сред западните общества. Звучи смешно, но, едно изследване доказва, че е истина.
Раждането на дете от определен пол както и преди не подлежи на прогнозиране, но консумирането на високоенергийни продукти, към които спадат и бананите, може да повиши шансовете за момче. Въпросното изследване доказало, че яденето на големи количества банани на ранен стадий от бременността, повишава шансовете за раждане на момче до 56%. Не е много, но е факт.
Обяснение няма. Но, експериментът бил повторен и отново дал резултат 55-58%.
Все още няма коментари