30 години група "Атлас". Има носталгия към онова време, минаха 30 години, не мога да си изкривя душата. Хората се променят през годините, но остава стилът, остава мелодията в нашите песни и текстовете, споделя един от създателите на емблематичната група „Атлас” - Петър Писарски, за „Над 55”.
Отбелязани елегантно в прекрасния Sofia Live Club. Без мегаломански масовки, единствено за суперценители и част от онези "роуди"-та, които в края на 80-те бягаха от училище, за да преследват ню уейв (тогава) бандата на Пепи Писарски.
Същият Пепи, който на юбилейния концерт изпя единствената песен на английски, избирайки си това да е кавър на "Close To Me" (The Cure).
Да! Писарски можеше да сменя името на променящата се формация при всеки нов екип от музиканти или най-вече нов певец (10 броя до момента), но щеше ли тогава да имаме легендата Атлас?
В напълно хаотичния български поп-рок-шоубизнес, да задържиш музикален продукт на върха цели 3 десетилетия е равно на военна победа.
В момента от първоначалния състав на групата е останал само Петър Писарски, който 11 години бе в чужбина и е свирил по кораби. Завръща се в България, за да продължи да прави авторска музика.
В празничния концерт на сцената освен настоящите членове на групата Петър Писарски, Георги Арсов, Иван Несторов, Асен Драгнев и Драгомир Ганчев бяха и почти всички музиканти, които някога са свирили и пели в нея.
“Събираме целия хор на групата, както се шегувам напоследък. Защото ние сме сменили най-много вокалисти”, каза Драгомир Ганчев, барабанист на “Атлас”.
- Вашите песни звучаха по радиото, гледахме изпълненията ви в ефир и ето ви отново на сцена. Каква е промяната, след толкова години?
- Има промяна, за съжаление, няма ги онези концерти. Да си призная, когато контактуваме на живо, любовта е същата както едно време, но колко хора днес могат да си позволят концерти.
Днес първо хладилникът трябва да е пълен, човек да е платил сметките за ток, парно, телефон, такси, данъци, да е купил дрехи и учебници на децата си, да е подсигурил възрастните си родители и чак тогава да си купи билет за концерт. Това е!
- Твърди се, че най-силният период за група „Атлас” е бил през 1991 г. и 1992 г. Така ли е? Какво се случи с „Атлас” след това?
– Може така да се твърди, защото тогава медиите бяха централизирани и се обръщаше много внимание на българската музика. Имаше и музикална критика, нямаше платен PR и платени ротации. Достатъчно беше да запишеш една хубава песен и тя ставаше от само себе си хит. После нещата се промениха и хубавата песен не беше достатъчна, за да се наложи в медиите… Дълга и тягостна история, която доведе до сегашните „недоразумения” в бранша – хора, които не могат да бъдат нонстоп в програмите, което води до тотално обезценяване на труда и усилията на музикантите. Както и да е, група „Атлас” след 1992-ра издаде още 3 албума и замина за Северна Европа, където свирихме около 11 години за една датска компания. През това време се връщахме и успяхме да издадем един много успешен албум – „Есенни цветя”, заедно с Благовест Зерлиев като вокал, с когото работим и до днес.
- Казвате, че като музика и идеи за вас по-сериозен и успешен за групата е периодът след 2000 година. Защо?
- Мисля, че когато един музикант посвири няколко години в чужбина и се докосне до вкуса и културата на други народи, особено този, откъдето е тръгнало всичко – английският, неминуемо настъпват промени във вкуса му и уменията му да прави своя музика. Така се случи и с мен. Затова приемам, че албумите, записани след 2000 г., са по-зрели и по-интересни за слушателя. Лошото е, че пътят на тези песни е осеян с много премеждия и стени. Затова и много от песните, които се създават, и до днес остават скрити за широката публика. Една от тези прегради е и нежеланието и липсата на законови правила за излъчването на българска музика, та дори и само по националните медии, които би трябвало да са призвани „да опазват и разпространяват” българското изкуство, както е в другите страни, независимо в кой географски пояс.
Поли БОЯНОВА
Сред специалните гости на юбилея е Дони - вокалист и баскитарист на групата от 1989 до 1993 г. Той пее едни от най-големите хитове на “Атлас” - “Кукла” и “Сляпо момиче”. Бойко Трифонов - първият певец на групата, пък изпълнr “Древноримският гадател” - песента, с която “Атлас” пробива на сцената и става популярна в България.
През 1985 г. триото Петър Писарски, Бойко Трифонов и Силвия Райновска създават група „Атлас”. След няколко успешни песни и записани албуми, през 1993 г. група „Атлас” изчезва от българската музикална сцена. Изненадващо, през 2009 г. групата се завърна с най-новия си сингъл „Любовта е от Бога“. През 2011 г. излезе албумът им „Между вчера и утре”.
30 години на сцена
"Атлас" събра 20 поп и рок динозаври на една сцена
Днес хората първо си пълнят хладилника, после купуват билет за концерт
0 коментара
Петър Писарски, Георги Арсов, Иван Несторов, Асен Драгнев и Драгомир Ганчев
Бойко, Дони, Жоро Сидеров, Веско Зерлиев, Енил Енчев, Игор Шабов, Тео, Ками, Иван Несторов, Георги Арсов, Драго Ганчев, Асен Драгнев, Пепи Писарски - хората, които носят "музикалната" отговорност.
“Събираме целия хор на групата, както се шегувам напоследък. Защото ние сме сменили най-много вокалисти”, каза Драгомир Ганчев, барабанист на “Атлас”.
Все още няма коментари