Румен Петков е бивш министър на вътрешните работи, заместник-председател на АБВ и председател на националния предизборен щаб на партията.
Той е бивш кмет на Плевен, народен представител в 39-ото, 40-ото и 41-вото Народно събрание.
Член е на БСП до 7 март 2014 г., когато е изключен от партията.
- Г-н Петков, заявявате постоянно, че членската маса и симпатизантите на АБВ се увеличават, но не се ли опасявате, че на местните избори ще има отлив на разочарованите от политиката ви в подкрепа на кабинета „Борисов 2”, на обидени от позицията ви по 16-милиардния заем, на несъгласни с пенсионната реформа на министър Калфин?
- По 16-милиардния заем искам да подчертая, че ние сме единствените, които поставиха категоричното условие, че можем да дадем нашата подкрепа, но при положение че той бъде редуциран. И от трибуната на Народното събрание министърът на финансите пое категорично този ангажимент. И до ден-днешен само АБВ стриктно контролира разходваните по заема средства. Решението да влезем в кабинета не е просто едно от политическите решения. То е тежко, но много добре реализирано решение. И днес, година по-късно, със самочувствие можем да кажем, че и като политическа партия, и като парламентарна група правим политика. Защото пенсионната реформа е нещо, което десетилетия никой не посмя да бутне. Тя се случи с изключително сериозни ангажименти и тежък диалог със синдикатите и работодателите, с пенсионерските организации. И Ивайло Калфин успя да направи нещо, което отговаря на обществения интерес. А това, което се започна в социалната сфера – борбата с уродливото явление деца да раждат деца, борбата за запушване на пробойни в държавната машина, откъдето изтичаха средства, които са предназначени строго за социални функции, мисля, че никой не би имал възражения, че министър Калфин сътвори подвиг.
- БСП не обърна ли процеса на интерес към вас, като краде от собствените ви симпатизанти с либерални и социалдемократически виждания?
- Не. Ние в София, в Пловдив и в Бургас сме в коалиция с традиционната социалдемокрация. В повече от 15 общини сме в коалиционен формат с БЗНС „Александър Стамболийски”. Аз съм убеден привърженик на тезата, че на избирателя не може да се гледа като на априори принадлежащ към един или друг политически модел и формат. Всеки български гражданин има глава на раменете, има сърце, има душа и прави своя избор от гледна точка на собствения си интерес. Да се възприемат избирателите като крепостни, принадлежащи на тази или друга политическа партия, мисля, че не е коректно.
- Не отиде ли все пак АБВ по-вдясно от очакванията на автентичните си избиратели и от заявяваните първоначално политики?
- Не, напротив. АБВ е социалната партия и го показваме всеки ден в Народното събрание с политическото си поведение. АБВ е отговорната партия. Ние много отчетливо дефинираме, че интересите на България са свързани с ефективното й участие в ЕС и НАТО, но ние имаме своите интереси на Изток, от динамиката на отношенията ни с Русия. Ние сме единствените, които през тези две години категорично са се противопоставяли срещу налагането санкции на Русия, защото от тези санкции страда главно България, а сигурно страдат и другите европейски икономики. Няма спор, че нашето селско стопанство беше ударено много тежко. Ами ако санкциите бъдат разширени върху лекарствата и лекарствените средства, това означава фалит на българската фармацевтика. 33 процента от нашия износ за Русия се формира именно от износ на медикаменти.
- Ще си отиде ли Румен Петков „смело с куфара на село”, ако партията не спечели 200 000 гласа на местните избори?
- Това е задачата, която сме си поставили. И аз мисля, че с цялото си политическо поведение съм показал, че мога да нося отговорност, когато се налага. Хората, които ме познават, знаят, че ако не изпълним задачата, формулирана от националния предизборен щаб, това няма как да не се сбъдне.
- Защо „гражданинът Бареков”, както го наричате, има претенции, че сте ограбили лозунга на неговата кандидатка за София?
- От гледна точка на опита ми и годините в политиката мога да си позволя хигиена в отношенията, което означава, че в случая ще се въздържа да коментирам.
- Как всъщност се осъществява подборът на вашите кандидати за кметове и съветници по места, защо някъде играете самостоятелно, а другаде си партнирате с различни политически формации?
- Ние с президента Първанов още в началото на годината протегнахме ръка към БСП. И до ден-днешен нямаме проведен разговор. Оставям настрани писмената заявка за диалог, който да ни позволи да намерим работещите, силните решения за повечето общини в страната. Това си е проблем на БСП. Така ръководството от „Позитано” 20 обрича техните кандидат-кметове на изборна и политическа самота. Въпреки това на немалко места ние подкрепихме кандидатури на БСП. Нашите кандидати са солидни и подготвени хора и това е начинът да се изправим срещу статуквото.
- Имате ли сценарии за евентуални балотажи?
- Като всяка уважаваща себе си партия, естествено, че ще обърнем особено внимание на участието ни в балотажите. Още на 24 октомври ще имаме заседание на нашия политически орган, на което тези варианти ще бъдат разгледани.
- Вие сте бивш вътрешен министър, знаете ли откъде дойде атаката срещу Георги Първанов със спа хотела на сина му в Кюстендил?
- Още през май и аз, и президентът Първанов, и г-н Калфин много ясно казахме пред обществото, че очакваме грозна и непочтена кампания срещу нас. И тя се разгърна с пълна сила. Така че не виждам какво има за коментар около „Стримон – СПА”.
- Какво се крие зад заявката, че ще подкрепите ДПС за изцяло мажоритарен вот, след като преди това пращахте формацията на Местан за дълго на резервната скамейка?
- Това декларативно изявление бе направено в контекста на очевидно сриващата се идея за сериозен референдум, който да разгледа въпроса за задължителното гласуване, очевидно сриващата се идея за референдум, който да гарантира мажоритарни избори, защото формулираните от Плевнелиев въпроси бяха в такава степен жалки, че те не заслужават да бъдат коментирани. Какво означава някои народни представители да бъдат избрани мажоритарно? Някои двама, някои двеста и двама, някои деветдесет и двама – абсолютно несериозна формулировка. И тя няма как да не убеди хората, че всъщност стремежът към пряка демокрация и допитване, към зачитане на тяхната воля по важни за страната въпроси е симулативен. И тогавашното изявление на лидера на ДПС срещна една такава декларативна подкрепа от наша страна не заради друго, а като стремеж да се противопоставим на статуквото, на празноговоренето и на опита да бъде унизена волята на българския гражданин да участва в пряката демокрация. Това веднъж БСП вече го направи с референдума за АЕЦ „Белене”. Този път го направиха Росен Плевнелиев и Реформаторите.
- Какъв бе смисълът от подкрепата ви за конституционните промени?
- Това е израз на политическа воля да се направи сериозна крачка за извършване на съдебна реформа. Същевременно много ясно казахме, че това, което се предлага като промени в Конституцията, по никой начин няма да реши нито въпросите, свързани с бързината на правосъдието, нито с контрола. Ние казахме „да”, нека да направим сериозната крачка, но впоследствие съдебната реформа беше унищожена от авторите й.
- Защо президентът Плевнелиев не свиква Консултативния съвет по национална сигурност при толкова рискове като бежанци, оголено откъм ВВС небе, сривано от грантови схеми общество?
- Защото не знае какво да прави. Защото не знае какво да изиска като информация от специалните служби, защото няма визия за позиция на България, която отговаря на европейския интерес, и защото добре разбира, че в качеството си на върховен главнокомандващ има достатъчно сериозна отговорност за катастрофата във военновъздушните сили. И оставката не биваше да я подава командващият ВВС генерал Румен Радев, а главнокомандващият.
- Подлежи ли на коментар поведението на Волен Сидеров?
- Не. Мисля, че това, което трябваше да направи българският парламент, беше начаса да се свика извънредно заседание и да се покаже на българските граждани, че законът е за всички и над всичко, да се снеме имунитетът на Сидеров и да се започнат съответните процесуални действия от страна на прокуратурата.
- Представяте ли си Радан Кънев в надпревара с Първанов за президентския пост?
- Кънев мога да си го представя само в надпревара с Плевнелиев.