Инж. Стоян Кузманов е роден на 28 октомври 1942 г. в Дряново. Завършва местната гимназия „Максим Райкович”, а във ВМЕИ (днес Технически университет в София) се дипломира по специалността „Двигатели с вътрешно горене”. Трудовия си път започва в МЗ ”Болшевик” в Габрово, като работи и известно време в ИЗ „Динамика” в Дряново.
Труди се в Научноизследователския институт по нефтопреработване, бил е в Министерството на минералните ресурси, в Министерството на машиностроенето и ръководител на икономическо направление в Столична голяма община.
Днес Стоян Кузманов се е отдал на филателията, като има сребърни медали от престижни европейски и световни филателни изложби и други награди от подобни престижни форуми.
- Г-н Кузманов, ти си от тези дряновци, живеещи в столицата, които редовно си идват през лятото тук и се радват на живота в провинцията.
- Наистина си прав. Роден съм в Дряново и детско-юношеските ми години са изкарани тук и затова обичам Дряново и дряновци. Сега, когато съм в така наречената „трета възраст”, се връщам към незабравимите спомени от детството с умиление, малко тъга и не бих ги заменил до края на живота си с нищо! Даже съм щастлив, че в първите години на професионалния си живот успях да се върна, като млад инженер, в Дряново и участвах в „първите стъпки”, така да се каже, на Инструменталния завод „Динамика”.
- Зная, че да се запалиш по филателията и нумизматиката пръст има твоят брат – проф. Тодор Кузманов. Вярно ли е?
- Да, наистина този факт е верен и точен. Брат ми Тодор още от малък се занимаваше с филателия, а аз само стоях встрани и наблюдавах. Беше ми много интересно и любопитно, като от време на време събирах пощенски марки и монети, но никога по-сериозно не навлизах в магията на филателията. Към 47-ата си година започнах вече професионално да се занимавам със събирането на пощенски марки и монети. Така усетих нейното вълшебство и всички неподправени и интересни неща, които тя предлага.
Колекционираш и пощенски картички и имаш най-богата колекция от изгледи на Дряново и Дряновския манастир. Мисля, че е време да я покажеш на своите приятели и съграждани.
- Обичта ми към родния край ме накара да събирам и пощенски картички от старо Дряново и Дряновския манастир. Имам една сериозна колекция на картички на манастира от 19 век, като там се вижда изгорената и почти унищожена света обител след Априлското въстание, а после и след годините на нейното възстановяване. Преди време в София беше показана в Археологическия музей уникална златна маска на тракийски цар и успоредно с това организаторите подредиха изложба на моята колекция от Дряновския манастир. Тя получи много добра оценка и от специалисти, и от обикновени граждани, като те виждаха манастира за първи път в различни периоди от време. Колекцията е много хубава и впечатляваща и се надявам в скоро време да я покажа и на моите съграждани.
- Успехите ти във филателията са значими – два пъти получаваш сребърни медали от европейски филателни изложби, признание имаш и от световни форуми, но ми се струва, че ти липсва първото място и златният медал?
- Моята колекция, която съм показвал и на европейски, и на световни изложби, е свързана с маркосъбирането на спортни серии през 20-те и 30-те години на миналия век. Разработвал съм и съм изследвал Балканските игри, 5-и футболен турнир, 8-и и 9-и юношески събори. Въпреки че съм получавал високи оценки и отличия на изложбите у нас и в чужбина, си мисля, че няма да ми присъдят златен медал. Обикновено това най-високо отличие се дава на филателисти, притежатели на класическите колекции – първи марки, които издава държавата, а те са в края на 19 век. Имам още идеи в откриването на някои новости и куриози от тези лично мои серии и нищо не се знае, може един ден и аз да получа златен медал!
- Филателията е прескъпо удоволствие и може би затова днес децата и младежите нямат желание да събират пощенски марки. Има ли според теб друга причина младите хора да не колекционират пощенски марки и монети?
- Наистина, че филателията е прескъпо удоволствие и това е причината днес все по-малко младите хора да се занимават с това. Мисля си, че компютризацията изигра своята роля и тук, в нашия „магически свят”, и в нежеланието на младите да четат книги и да се занимават с други интересни неща. Малко сме хората в България, които професионално се занимават с филателия, около 200 човека в едно затворено общество, но това в никакъв случай не значи, че филателията ще изчезне.
Посланието и пожеланието ти към твоите приятели и земляци.
- На моите съграждани, приятели, съученици и познати, а прибавям и на многобройните ви читатели желая здраве и успехи, просперитет и дълъг живот! Да се направи всичко възможно за възраждането на Дряново, което е най-скъпо до сърцето ми. Искам да отправя и едно пожелание до всички родители, учители и педагози: ”Учете децата да събират пощенски марки!”. Това е едно неоценимо богатство!
Любомир БАХЧЕВАНОВ
Инж. Стоян Кузманов: Филателията е изключително приятно занимание
Учете децата си да събират пощенски марки, това ще бъде много полезно за тях, твърди изтъкнатият филателист
0 коментара
Снимка за спомен със семейството по повод 72 години от рождението му. От ляво надясно е съпругата му Йонка, внучка му и дъщеря му Даниела.
Все още няма коментари