Данчето Благоева е първата българка, поставила световен рекорд в леката атлетика - 194 см в скока на височина. Носителка на два олимпийски медала: от Мюнхен '72 (сребърен) и Монреал '76 (бронзов). Огромно признание получава през 1987 г., когато е сред едва 35-те бивши състезатели, поканени за 75-годишния юбилей на Международната федерация по лека атлетика. Така става свидетел на ненадминатия и до днес световен рекорд от 209 см на Стефка Костадинова. Само няколко години по-рано Йорданка Благоева подарява именно на Стефка фланелката си, когато приключва своята кариера.
Днес е председател на Съюза по аеробика и където е тя, неизменно следват успехи за България. През тази година държавата чрез спортното министерство отпусна общо 23 683 223 лева на 43 спорта, които са одобрени за субсидиране и финансово подпомагане, сред тях обаче не е Съюзът по спортна аеробика, въпреки големия интерес на малки и големи към този нов спорт.
- До момента Съюзът по аеробика, който ти ръководиш, не е взел и стотинка за тази година от спортното министерство, защо?
- За субсидия кандидатстваха общо 57 федерации, като 14 не бяха одобрени от спортното ведомство. А Съюзът по аеробика можел да получи финансиране, в случай че изпълни изискванията за 20 спортни клуба, лицензирани негови членове, до края на март. Както се знае, по традиция Българската федерация по борба получава най-мощна подкрепа от държавата. И макар че вече имаме 25 клуба, все още няма официално решение дали спортната аеробика ще получи финансиране от Министерството на младежта и спорта. Напрежението при нас е голямо, аз вече загубих и съня си, затънали сме в дългове. Според мен спортните клубове у нас са на доизживяване. До момента финансирането на спортните клубове по аеробика през годините беше 20-25 хиляди лева, въпреки че сме членове на Международната федерация по гимнастика. От тази година решиха, че на много малко федерации ще финансират спортните клубове по детските програми и отрязаха аеробиката. Знам, че омбудсманът Мая Манолова е повдигнала въпроса във връзка с един от нашите клубове от Кюстендил. А от министерството има отговор, че аеробиката не е подходяща за децата от детските градини, което не е истина, направо е смешно.
- Вашият съюз винаги е имал много спонсори, а сега не е ли така?
- В днешно време е много трудно да бъдат осигурени необходимите пари за спорта. В момента всички спонсори са много затруднени. Никога не сме разчитали основно на сумата, която ни дава министерството. Надявам се, че аеробиката ще получи необходимото финансиране. Заслужили сме си го. Имаме европейски и световни успехи. Тъй като сме и членове на международната федерация и участници на Игрите в Баку, трябва да получим финансиране, за да участваме на световното първенство в Корея.
Несправедливо е световните шампиони Ана-Мария Стоилова и Антонио Папазов да пропуснат големия форум
- Какво мислиш конкретно за положението на българския треньор у нас?
- Българските треньори са пренебрегвани, а без тях няма как да имаме добро представяне на големите първенства, пък и на малките. Докога нашите специалисти ще са в девета глуха, докога? В спортната аеробика имаме над 30 специалисти в чужбина, които правят чудеса навън. Когато Ивет Лалова беше сред първите 16 в Пекин, комисията в спортното министерство гласува само 200 лева на треньора й Коце Миланов. Срам! Стрелецът Таню Киряков ми каза, че на олимпиадата в Пекин не е имало чужд отбор без български треньор, е...? А при нас има явен дефицит. Питай ме сега и за спортната база!
- Добре, питам. Спортната ни база в какво състояние е днес?
- Целият ми досегашен живот е в спорта и ме боли както за стадион “Васил Левски”, така и за Белмекен, и още, и още. Колко милиона бяха вложени, а се оказа, че нищо не е правено и тепърва ще започват нови ремонти... Жал ми е за нашите деца. Родителите им плащат за такси и екипи, че и за състезания. Единственият начин да се спре агресията в училищата е часът по физическо възпитание да стане наравно с българския език и математиката, както е в нормалните държави. Така смятам и аз.
- Вярно ли е, че се оттегляш от спорта изобщо?
- Догодина през януари ставам на 70 години и смятам, че ми е време да се оттегля от спорта. Имам 4 внучета. Искам да обърна по-голямо внимание на дома и семейството си, макар че тези, които ме познават, не ми вярват много-много. Само че аз искам да се оттегля с достойнство. Дано да мога да го направя, дано получим нужното финансиране, за да си обезпечим състезанията, които са по план.
- Очакваш ли поне прилично представяне на нашите лекоатлети на олимпиадата в Рио?
- Преди зората на демокрацията, ако може така да се изразя, нямаше дисциплина в световната лека атлетика без наши състезатели сред първите 20, а сега не е така. Да продължавам ли?
Да кажем, че имаме Ивет Лалова, и след нея?!
Признавам, че спортът е тежко занимание, че да се бъхтиш и потиш в залата и на стадиона не е за всеки, да, ама ние навремето луди ли бяхме!
- А как прие новината, че параолимпийката Стела Енева е хваната с допинг?
- Според мен допинг войните, особено в олимпийска година, са абсолютна политика. Жалко за състезателка като нея. Тя много тренира, много дава от себе си и може би други трябва да бъдат виновни, а не Енева. Но приживе Иван Славков казваше по повод хванатите наши спортисти в употреба на допинг, че светът пътува с ракета, а ние с волска каруца. Трябва ли да уточнявам. Хората отиват на стадиона, за да видят гладиатори, а дали изпълнителите там са взели допинг или каквото там го наречем, не е важно за тях. Затова смятам, че допинга в спорта винаги ще го има, защото високи резултати, рекорди не се отбелязват с пиене на чай и коприва. Всички пият, но не всички ги хващат. Това е истината.
- Имаш ли любимка сред сегашните лекоатлетки?
- Да, Габриела Петрова от Пловдив, най-добрата в сектора за троен скок. Освен че е много красива, тя е талантлива, трудолюбива и интелигентна. Какво повече... Според мен, за да бъдеш голям спортист, трябва да имаш интелект, физика и психика. При нея това съчетание е в пълна степен. Желая й успех, както и на всички наши участници в олимпиадата, но не съм най-големият оптимист в момента. Факт! И все пак ми се ще да се обърна към спортния министър Красен Кралев, който е бивш лекоатлет и обича “царицата”, с думите, че в София е крайно време да имаме една добра писта, където да тренират българските атлети.
Стига сме харчили грешни пари за подготовка в чужбина
Той може да го направи и трябва. Навремето, когато ръководех комисията на ГЕРБ за спорта и ме извикаха да ме питат какво е първото нещо, което ще направя, ако стана министър (всички знаят, че аз тогава сама се оттеглих и министър стана Свилен Нейков), аз казах, че ще имаме писта на Белмекен, а в София стадион само за лека атлетика. Сигурно звучи и днес много смешно, но това би трябвало да е приоритет на всеки ръководител, защото леката атлетика е основа за всички спортове. И ние трябва да имаме силна лека атлетика, както е било в миналото. Неслучайно световният рекорд на Стефка Костадинова е непокътнат и недостижим!
Йорданка Благоева, председател на Българския съюз по аеробика: С пиене на чай и коприва рекорди не се постигат!
Българският дух няма да умре дори и при тези мизерни условия, казва голямата спортистка
0 коментара
Все още няма коментари