Милиони бактерии се съдържат в чаша чешмяна вода, от която всеки от нас понякога пие. Замисляли ли сте се обаче колко рискове крие това? Шведски учени са изследвали съдържанието на чиста питейна вода и стигнали до заключението, че дори ако е в стъклена бутилка, в нея може да се съдържат милиони бактерии. Според тях дори и живителната течност, идваща от най-чистите източници, съдържа бактерии, спрямо които е невъзможно да се защитим.
Микробите могат да се развиват и върху филтрите за вода и вътре във водопроводните тръби. Тези бактерии образуват тънък филм, който понякога може да окаже сериозна вреда върху човешкото здраве.
„Една чаша чиста питейна вода съдържа десет милиона бактерии. Повечето от тях са безвредни, но ако тръбите, по които водата преминава са стари, има плесен или ръжда, тогава това могат да се превърнат в бактерии-убийци. Те попадат в организма чрез биофилм, невидим за окото. Поглъщаме го и микроорганизмите започват да се развиват в тялото ни. По податливите хора могат да получат стомашни проблеми като гадене, повръщане, диария”, докладват експертите.
Минералната вода от бутилките също не е толкова безвредна, за колкото се смята, категорични са учените. Противно на всеобщото мнение тя също има срок на годност, защото пластмасата, в която се съхранява, старее. Веднъж отворена бутилката с вода трябва да се изпие наведнъж. След половин час на ръба на шишето вече има над пет милиона бактерии, много от които патогенни. „Хората пипат с мръсни ръце капачките на шишетата, след това отново ги поставят. Често използват една и съща бутилка няколко пъти. Същото се случва и с пластмасовите чаши или прибори. Микробите по тях са милиони. Всички те попадат в организма и започват буквално да тровят тялото. Вече се появиха първите доказателства и връзки между патогенните микроорганизми и някои видове рак”, категорични са експертите.
Бактерии-убийци дебнат от водата
Над 10 млн. микроорганизми бъкат само в една чаша
0 коментара
Все още няма коментари