Новото историческото изследване „Френската революция. От Просвещение до тирания“ на английския журналист Иън Дейвидсън лаконично, плътно и в детайли очертава всички аспекти на събитието предначертало днешния облик на Европа. Книгата, която е на българския пазар с логото на издателство „Милениум“, се откроява с увлекателен стил, нетипичен за историческите книги. Страница след страница, биват изпълнени със сътресения и изненади, напомняния и откровения... Документалният том е написан живо, ангажирано и завладяващо в обем, който прави тази изключително важна глава от световната история достъпна и за непосветения читател. Със своя авторитетен, ясен и по журналистически обективен и концентриран стил „Френската революция“ е подходяща както за изкушени от темата, така и за ученици, които се запознават тепърва с тези основополагащи събития.
Падането на Бастилията на 14 юли 1789 година се превръща в символ на Френската революция. Но този насилствен акт не отразява истинските цели, които революционерите си поставят в началото. На десет мили от Париж, във Версай, благородниците, духовенството и простолюдието на Франция току що са се обявили за републиката, за свалянето на прогнилата система от аристократични привилегии и за промяна в хода на историята. Революцията не е предвождана от гневни тълпи, а от най-светлите умове сред разрасналата се френска буржоазия. Това са млади, образовани и амбициозни хора. Те не се стремят към унищожение, а към изграждане на по-добро бъдеще. Само за три месеца те изготвят Декларация за правата на човека, която се превръща в архетип на всички следващи подобни декларации в цял свят. Полагат основите на местна администрация, основана на честни избори, която функционира и днес. Стремят се да създадат изцяло нова система на управление, основана на права, равенството и върховенство на закона. През първите три години от революцията те извървяват дълъг път към постигането на тези цели. Тогава идва Робеспиер, терорът и неописуемите актове на варварство.
В своя ясен, безпристрастен и бързо развиващ се разказ, Иън Дейвидсън показва как и защо революционерите, само за пет години, тръгвайки от най-възвишеното - от Просвещението, стигат до тиранията и терора. Книгата ни напомня, че революцията е едновременно вдъхновение, свързано с най-добрите принципи на демокрацията, и ужасно предупреждение за това какво може да се случи, когато идеализмът се изроди.
Иън Дейвидсън е известен журналист, експерт по международни отношения, с дългогодишна кариера във „Файненшъл Таймс“ – бил е кореспондент в Париж и шеф на международния отдел на авторитетния вестник. Завършил е английска литература в "Кеймбридж", има награда от "Харвард" и е гост преподавател в университета "Джон Хопкинс". Автор е на книгите „Волтер в изгнание“ и „Волтер: Един живот“.
Неговата нова история на Френската революция избягва да потапя читателите в сложните научни дебати, които са характерни за темата. Напротив – стреми се да предложи най-доброто от това, което се знае в момента за този изключително важен исторически процес. Разказът му се отличава с еклектичност - няма централна тенденция или изтъкната фигура, около която се развиват събитията, няма централен герой или група герои. Всяка от частите в книгата се стреми да даде справедлив анализ на голям брой фактори и личности и да илюстрира сложните взаимоотношения помежду им. Предоставено е богатство от детайли. Различни исторически фактори са описани в контекста на централния въпрос – процесът, при който политическите събития от 1789-а се превръщат в тирания и терор през 1793 г. Авторът описва как демократичните институции, създадени в началото на революцията, бързо биват свалени от революционерите, когато обстоятелствата се оказват особено трудни за техните политически проекти. Той очертава основните събития и как те постепенно се отдалечават от това, което той нарича „рамка на законност“. Ясно описва взаимодействието на различните движещи сили. Подчертава че, революционерите не са могли да постигнат широка подкрепа в цялата страна и силите им са се оказали недостатъчни, за да извоюват всеобхватна легитимация на действия си. Предлага нови обяснения за събития, които са широко разгледаждани в научната литература. Това, което е важно да се има предвид в този труд, както и във всяка история на революцията, са разликите между символичния и интелектуалния резултат от голямото събитие както вътре, във Франция, така и в чужбина; първоначалните цели на революционерите и действителните резултати от техните действия. Значението на книгата „Френската революция. От Просвещение до тирания“ е в това, че внася пределна яснота за историческите последствия от Революцията на революциите.
В книгата са поместени карти и цветни илюстрации, които помагат за разбирането на всички аспекти от повествуванието.
Все още няма коментари