За пръв път песента "Върви, народе възродени" е изпълнена в Ловеч на 11 май с.г. като празничен химн за възхвала на делото на Кирил и Методий и на българската просвета. През 1902 г. за Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост песента се подема и запява от всички училища в страната.
През 1901 г. създава в града ученически църковен хор при църквата "Св. Богородица". Поемайки ръководството на градския оркестър, разширява и обогатява неговия репертоар. Реорганизира и ръководи училищния хор при мъжкото класно училище. Пише хоровата творба "Напред в бой", марш на 34-и пехотен троянски полк за духов оркестър, марш на гимнастическото дружество "Осъмски юнак", "Български всеучилищен химн Свети Свети Кирил и Методий" и множество ученически песни.
В Регионалния исторически музей и днес съхраняват спомени за Панайот Пипков. Институцията разполага с два нотни преписа на "Химн на Св. Св. Кирил и Методий".
Училището в Ловеч, където Пипков е преподавал и е написал музиката към химна на българската просвета и култура "Върви народе възродени", от 1968 г. носи името на Панайот Пипков. От 1988 г. в училището се приема първият випуск с музика, а през 2012 г. завършва последният с музикални паралелки, съобщи директорът на учебното заведение Валери Митев. През тези години учениците са печелили редица призови места в национални конкурси. От 2008 г. училището е средищно и в него се обучават ученици от девет населени места. Тази учебна година възпитаниците са 165.
Все още няма коментари