Двама ретро ъндърграунд играчи - Димитър Вучев-Демби и Илиян Варсанов, заедно с бивши служители на ГДБОП запалиха фитила на нова нарковойна в столицата. Която засега се води само на плакатно и интригантско ниво. Но екшъните предстоят, категорични са пред „Ретро” действащи служители на службите за сигурност.
Миналата седмица центърът на София в района на НДК осъмна с разлепени плакати на дилъри от организацията на топмафиота Христофорос Аманатидис-Таки. Според оперативна информация плакатите са платени от Демби и Варсанов, а в интригата са включени бивши антимафиоти, които имат зъб на Таки от години. Целта на групичката е да насочат медийното и обществено внимание към бандитската група на Аманатидис, с цел да бъде ударена от МВР. Като на тяхно място се настанят Вучев и Варсанов, които от доста години са изпаднали в немилост в ъндърграунд средите.
На брошурите грееха лицата, имената и прякорите на 14 лица. Сред най-известните от тях бяха Радо Темерута, Данаил Стефанов- Дъмпела, който, незнайно защо, беше написан като Думпела, шефът на охраната му – ММА боецът Димитър Каменов, Веселин Христов-Паяка, Радмил Ранов-Ланеца, Владо Телото, Гробаря и други няколко по-неизвестни герои.
Общото между всички тях е, че са под контрола на бос номер 1 в България - Таки. Тези 14 лица са разделени на две подгрупи. Едната е ръководена от Темерута, а другата - от Дъмпела.
Основният заподозрян за опита за убийство над Благой Иванов-Багата - Даниел Стефанов-Дъмпела, от столичния квартал „Люлин”, се изживявал от две години като новия Таки.
Дъмпела, за когото никой нищо не знаеше, преди да намушка почти до сърцето с нож Багата на 26 февруари 2012 г. в бар „Домби”, е събрал около себе си ударна бригада охранители и биячи, като към днешна дата бройката им стигнала 15.
Един от хората, започнали работа за новоизлюпения подземен бос, бил и ММА боецът Димитър Каменов, който беше за известно време бодигард на чалга певеца Азис.
Стефанов нямал проблем с парите, тъй като най-ниската заплата при него започвала от 2000 лв. на месец, а личната му охрана взимала на ръка 4 бона. Самият той, като същински бос, разполагал с ескорт от баровски лимузини с тъмни стъкла, а преди да отиде някъде, хората му предварително оглаждали района случайно някой да не го гръмне.
Бригадата на Дъмпела може да бъде забелязана всяка вечер в някои от най-хитовите столични заведения. Тяхната задача там е да охраняват шефа си и дилърите, които продават кокаин за него. Оперативна информация на полицията сочи, че Даниел Стефанов е един от тримата топгангстери в София, които имат права върху този свръхпечеливш пазар.
Възходът на Дъмпела е свързан с вътрешни процеси и реорганизация в структурата на Христофорос Аманатидис-Таки. Криминалната кариера на изгряващата ъндърграунд звезда започва през 2008 г., когато е арестуван заради изнудване, а година по-късно - през 2009 г., е сгащен от МВР в Дупница с 3 грама хероин и използване на фалшиви документи. През 2010 г. Дъмпела се опитва да стане част от групата на Йоско от Костинброд. По това време той въртял любов с момиче на име Деси, която била сестра на един от главорезите на Костинбродския. Заради въпросната мадама Даниел изял бой в бившата дискотека „Син сити”.
Малко след това изживяващия се днес като наследник на Таки люлински тарикат започва работа като охрана на енергийния бос Христо Ковачки. Той получавал заплата от 2000 лв., като в тези пари не влизали парите за тренировки и храна. Всъщност нападателят на Благой Иванов-Багата е постъпил на служба при Ковачки, след като на бизнесмена му се наложило да съкрати чувствително разходите си. Баровецът се отказал от скъпата си охрана и наел евтини момчета като Дъмпела.
Даниел не се задържа обаче дълго при Ковачки и сменя работодателя. В края на 2011 г. е използван като наркодилър от дясната ръка на Сако Милен Даврански-Катерицата и Киро Руския. Ролята на Стефанов е била да продава кокаин в няколко столични нощни заведения. В дискотеките са и 90% от клиентите на белия прах. Като такъв, Дъмпела е засичан в различни клубове в Студентски град, един от които е на певеца Константин „Плаза”. После Стефанов започнал да се отчита единствено на Киро Руския, който се води като един от най-доверените хора на Таки. След като Дъмпела наръга Багата в бар „Домби”, дори се появи слух, че това е станало по поръчка на Руския. Между него и самбиста имало конфликт, зародил се от една пиянска вечер в дискотека в Слънчев бряг. На морето Багата бил с колеги спортисти и избухнал скандал между неговата компания и тази на висаджията.
Полицаи отмъщават на новия шеф на ВИС
Много любопитен момент в актуалната история с плакатите е ролята на бившите полицаи от ГДБОП, които играят в тандем с Демби и Варсанов. Според нашите източници причините им са две. Едната е чисто комерсиална. Ако двамата кримигерои се намесят по-сериозно в столичния наркопазар, измествайки дилърите на Таки, за тях ще има сериозни пари. Другата е морална. Те искали да си отмъстят за покровителстването години наред на Христофорос Аманатидис от висши антимафиоти.
Според отлично информирани източници от службите допреди да избяга от България всяка седмица на Таки му се носели справки, които касаят оперативно придобита информация за него, структурата му и близки до ъндърграунд боса хора.
Бивш столичен полицай, който е участвал в единствения досега арест на Аманатидис през далечната 2001 г., разкри пред наш репортер, че точно час след като гангстерът е бил заключен в столичното Шесто районно полицейско управление, той и колегите му са получили обаждане директно от шефове в МВР към онзи момент Таки веднага да бъде пуснат. Тогава гъркът с български произход е бил закопчан след жалба от бизнесмен, че е пребит от него.
В ъндърграунда се твърди, че намиращият се сега в Дубай бос от ВИС е бил много близък до всички ексшефове на ГДБОП още от годините, в които тя се казваше НСБОП.
Плалати с имена и снимки на мъже, обявени за наркодилъри, бяха разлепени из София. Според хора от ъндърграунда те са от хората на Таки
Наследникът на Георги Илиев раздавал рушвети от 100 бона
Издигането му в престъпната йерархия в империята на ВИС започва през 2000 г. и се дължеше основно на Методи Методиев-Мето Илиенски. Дотогава Таки бръмчеше на домови кражби като част от групата люлински крадци на Йордан Цонков- Джиджи. Мето обаче постепенно го прави своя дясна ръка и го вкарва в схемите за контрабандни канали и наркотици. Илиенски изчезва през есента на 2003 г., а преди 5 години съдът служебно го обяви за мъртъв. Реално именно от 2003 г. стартира и големият възход на Аманатидис. До началото на 2008 г. той нито веднъж не е арестуван от МВР за наркотици, въпреки че цяла София знаеше с какво се занимава.
През 2008 г. срещу Таки започна мащабна проверка, която се водеше от Софийската градска прокуратура. Официално тя беше за пране на пари от престъпна дейност чрез придобиване на имоти. Обвинителите са имали конкретни доказателства, че Христофорос Аманатидис има на свое име имущество, чиято стойност е много над официалните му приходи по данъчна декларация.
По това време прокурорите изпращат в МВР искане да се предостави допълнителна информация за Таки и цялата група около него - общо малко над 50 човека. Имало е и разпореждане на Софийската градска прокуратура всички лица да бъдат поставени под наблюдение, а телефонните им да се слушат. От което са последвали две неща. Първо, Таки ударно прехвърля имотите си на трети лица, а след това всички престанали да си говорят по мобилните телефони. Още тогава за прокурорите е било ясно, че в МВР, и по-специално в ГДБОП, има къртица, която изнася информация към структурите на наркобарона.
По това време в ъндърграунда вървеше слух, че Таки плаща по 100 000 евро на месец рушвет на висш полицай от ГДБОП.
Аманатидис бяга от България през септември 2008 г., след като е предупреден, че ще бъде арестуван при акция на новосъздадената тогава ДАНС, а при задържането му имало план да бъде убит. Предупреждението отново идвало от ГДБОП.
Година преди да офейка, се разиграва още един случай, в който Таки демонстрира суперосведоменост по отношение на предстоящи акции на МВР. През 2007 г., месец преди службите да ударят контрабанден канал за мобилни телефони на митница „Аерогара София”, Аманатидис извиква на среща един от подчинените си инспектори там - Георги Георгиев-Жоро Пурата, и му казва какво ще последва. Паричните потоци от канала влизаха именно в джоба на Таки. В резултат на предупреждението ГДБОП тогава направи акция на летището, но не намери нищо. И до ден-днешен Пурата и тогавашните му колеги, които въртяха далаверите, не са осъдени.
Въпреки че гангстерът вече почти осма година не е в България, хората му у нас си работят без проблем. В най-пълна степен обвързаността между Таки и някои служители на ГДБОП лъсна през април 2012 г. Тогава той беше задържан от агенти на Интерпол в Дубай.
За да ни го върнат в България, службите на емирството искаха да им се изпратят доказателства за престъпната му дейност. Това се наложи, защото висаджията има дубайско гражданство и се ползва с всички привилегии и отговорности на тамошен гражданин. Цели 3 месеца нашите служби не успяха да изпратят нито един сериозен мотив на Дубай защо си искаме Таки. И арабите логично му свалиха мярката „домашен арест”.
Методи Методиев-Мето Илиенски / Георги Георгиев-Жоро Пурата
Нарковойна между Таки и агенти на ГДБОП пали столицата
Демби и Варсанов скочиха на дилърите на Христофорос Аманатидис
2 коментара