Около празниците МВР отправи апел към хората да бъдат внимателни и да не дават пари и ценности на лица, представящи се за служители на различни институции.
От ведомството допълват, че най-често използваната схема за телефонни измами е съдействие на полицията.
Именно по този начин преди месеци в София жена даде половин милион лева. Какво още съветва МВР, за да избегнем този вид престъпления, обясни пред БНР Ивайло Величков от Столичната полиция.
“Най-общо казано, основният момент в схемата на една телефонна измама е, когато по телефона се търсят някакви финансови средства за подпомагане на полицейски органи или други, които извършват разследване спрямо телефонни измамници“ каза Величков.
“В този смисъл апелът е под каквато и да е форма, когато има искане по телефона за предоставяне на парични средства, гражданите да не се доверяват и да не са “връзват“, грубо казано, на схемите на телефонните измамници“, посъветва той.
Величков разясни и актуалната към момента схема, която се прилага: “Убеждават жертвите си, че съдействат на полицията за залавянето на телефонни измамници, като разиграват многоходова схема. Когато първоначално на телефона се получи позвъняване, обикновено се информира жертвата, че е набелязана в определен списък, че е потенциална жертва. Човекът, който се обажда, се представя за полицай, предупреждава жертвата, че може да получи телефонно обаждане, след което се приключва разговорът.
Веднага след това следва повторно обаждане, при което вече се искат пари под една или друга форма – дали ще бъде за произшествие, дали ще бъде за лечение, дали ще бъде за някаква друга схема. Жертвата, естествено, преди това е била инструктирана от мнимия полицай да направи обратна връзка с него. Приключва разговорът, свързва се отново с мнимия полицай и вече той я убеждава да съдейства за залавянето на измамници”.
“Гражданите не трябва да са доверчиви. Напротив, те трябва да са внимателни. И още веднъж повтарям, да бъдат особено предпазливи, когато по телефона им се искат пари“, добави Величков.
Все още няма коментари