На 8 юни, в предаването „Господари на ефира” на Нова телевизия, бяха показани снимки на бившия вътрешен министър в служебното правителство на Огнян Герджиков и настоящ съветник на президента Румен Радев Пламен Узунов. На снимките Узунов е облечен в нацистка униформа, дегизиран е като Хитлер и е с вдигната ръка за нацистки поздрав. Няколко дни по-късно Узунов потвърди автентичността на снимките и обясни, че те са правени през 2003 г. по време на новогодишно тържество. По време на тържеството той и негови семейни приятели правели маскен бал и на него му се паднало да се преоблече като Хитлер. Узунов заяви, че ще проучи кой е пуснал снимките, за да разбере кой иска да злепостави президента. Той не се извини за снимките.
На 17 май във всички електронни и печатни издания се появиха снимки на новоназначения зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството Павел Тенев. На тях Тенев е сниман до восъчни фигури на нацистки войници, като им отдава нацистки поздрав. След обнародването на снимките зам.-министърът се извини и обясни, че те са правени през 2008 г. в музея „Гривен” в Париж, докато е бил на екскурзия във френската столица. Той показа и други снимки от екскурзията си, на които се шегува с восъчните фигури на Елвис Пресли и други известни исторически личности. След публикуването на снимките на Тенев парламентарните групи на БСП и ДПС, редица неправителствени организации, общественици, журналисти и анализатори поискаха неговата оставка и оставката на вицепремиера Валери Симеонов, който го е предложил за зам.-министър. Аргументът им беше, че с теми като националсоциализма и фашизма не може да се правят шеги. По повод обясненията и извиненията на Тенев президентът Румен Радев беше безкомпромисен. Той заяви, че всяка шега с нацисткия режим е недопустима. Ден след обнародването на снимките с нацисткия поздрав Павел Тенев обяви, че подава оставка.
Паралелно със скандала около Тенев се разрази и скандал около директора на дирекция „Социални дейности” в Министерството на отбраната Иво Антонов. Преди повече от две години Антонов беше номиниран за зам.-министър на отбраната от „Патриотичния фронт“ във второто правителство на Бойко Борисов. Тогава в публичното пространство се появи негова снимка, на която той отправя нацистки поздрав пред немски танк от Втората световна война. Въпреки обясненията, че се е шегувал и не изповядва нацистката идеология, Антонов не беше назначен за зам.-министър. Две години и половина след това скандалът с Тенев отново върна напрежението около Антонов. БСП, ДПС, либералните неправителствени организации и медии, анализаторите и обществениците поискаха той да бъде уволнен от Министерството на отбраната. Вследствие на напрежението Антонов беше приет в болница с високо кръвно, а оттам още веднъж се извини за снимките в дълго отворено писмо до българската общественост.
Припомням историите с Павел Тенев и Иво Антонов, защото те създадоха стандарт по отношение на шегите с националсоциалистическата идеология, която либералните и социалистическите кръгове наричат фашистка. Този стандарт изисква хора, които са се шегували с нацистки поздрави, да не заемат политически позиции.
На фона на политическите декларации на БСП и ДПС, петициите на либералните неправителствени организации и острите коментари на журналисти и анализатори по отношение на снимките на Тенев и Антонов, кроткото говорене за снимките на президентския съветник Пламен Узунов е многозначителен факт. БСП и ДПС не реагираха остро и веднага на тези снимки, въпреки че можеха да го направят още в петък, когато обикновено се четат политически декларации по време на парламентарния контрол. Такива те прочетоха за случаите с Тенев и Антонов, а ден след публикуването на снимките на Пламен Узунов Корнелия Нинова направи декларация, свързана с друга тема. ДПС мълчаха. По-голямата част от либералните медии се отнесоха вяло към темата с президентския съветник и ако някои от тях я отразиха чисто информативно, то не се забелязаха коментари, които да поискат оставката му. До момента не съм видял да е направена и петиция за отстраняването на Узунов от поста му. Президентът Румен Радев също мълчи по темата, въпреки че в петък даде обширно интервю за Би Ти Ви. Странно, но въпросът с нацистките шеги на Пламен Узунов изобщо не му беше зададен. Явно за Антон Хекимян този въпрос е бил незначителен, за разлика от въпроса с нацисткия поздрав на Павел Тенев, на който бяха посветени няколко сутрешни блока.
Четири дни след опубличаването на снимките на Пламен Узунов Корнелия Нинова заяви: „Президентът Румен Радев сам взема решенията за състава на екипа си, но демонстрациите на хитлеристки символи са недопустими. Акъл на президента не даваме, но подобни хитлеристки символи и знаци са недопустими. Нашата политическа позиция като партия остава. Не е променена от това, което сте чували. Подобни хитлеристки символи, знаци за нас са недопустими. Позицията ни е принципна”. Нинова изрази тази позиция на пресконференция, след като й беше зададен въпрос, а не подхвана темата сама. Както се вижда, в изказването й не се споменава нито веднъж думата „оставка” по отношение на Узунов. По време на скандала с Павел Тенев Нинова от парламентарната трибуна заяви: „Зам.-министър в правителството с хитлеристки поздрав и вицепремиер с майтапчийски снимки от "Бухенвалд", докъде докарахте европейска България? Заради властта и парите ли сте готови да пренебрегнете изконни европейски и български ценности? Искаме оставката на Валери Симеонов”. Както се вижда, двата коментара се различават доста един от друг.
След случая с Пламен Узунов и вялата реакция на ключовите обществени фактори вече имаме двоен стандарт по тази тема. Според този двоен стандарт към приближените до БСП и президента ще се проявява разбиране, ако са се шегували с хитлеристки символи, а за всички останали няма да се правят компромиси.
Ако искаме единният стандарт да не бъде двоен, и БСП, и ДПС, и либералните кръгове и медии, и президентът трябва ясно и на висок глас да поискат оставката на Пламен Узунов, както го направиха в случая с Павел Тенев. В противен случай ще се окаже, че техният антифашизъм е бил фалшив и е употребен кампанийно с единствената цел да се атакува управляващото мнозинство. Крясъците срещу Тенев, Антонов и управляващото мнозинство не са били антифашизъм, а средство за водене на черна кампания.
Впрочем, острото противопоставяне в 44-тото Народно събрание по оста комунизъм – антикомунизъм беше разпалено именно от пламенните антифашистки декларации на БСП и ДПС, които имаха за цел да залепят фашистки етикет на настоящото управление. Кампанийната употреба на националсоциализма е точно толкова неприемлива, колкото симпатизирането на тази идеология. Употребяването на жертвите на тази примитивна и отречена от историята идеология за кампанийни цели е гавра с тяхната памет. Да осъждаш престъпленията на националсоциалистическата идеология, не означава да лепиш етикети върху политическия си опонент. Защото историята помни и срамни процеси като тези срещу спасителите на българските евреи Димитър Пешев и Владимир Куртев. Днес и двамата са обявени за праведници на света от Държавния израелски институт „Яд Вашем”, но през 1945 г. първият е осъден на 15 години затвор за фашизъм и антисемитизъм, а вторият е убит година по-късно без съд и присъда, но със същите мотиви.
Тук въпросът не опира до оставката и личността на президентския съветник Пламен Узунов, а до принципа да можеш да видиш гредата в собственото си око, преди да посочиш сламката в окото на другия. Президентът, БСП, ДПС, либералните неправителствени организации и повечето медии се отказаха от този принцип и ако Узунов остане на поста си тихомълком, означава, че оставката на Павел Тенев е била безсмислена.