Онзи, който пише текстовете в аутокюто на президента, се е объркал.
Чисто семантично българското Възраждане е закъснял, компенсаторен жест на съизмерване с европейския Ренесанс. Будителите ни - възрожденците, са преди всичко европейци.
Духовното пробуждане на българите се проявява в тяхната постепенна, мъчителна интеграция с европейския културен модел. Това осъществява прехода от Средновековието към Новото време.
Възраждането "възражда" цивилизационните белези на поробения народ, съзряването му като нация със собствен бит, история, единен книжовен език, религия. А "цивилизация" се родее с "европейско" не просто в географски, но и в социокултурен смисъл.
Българското Възраждане е синоним на Ренесанса, но и на Просвещението, и на буржоазните революции.
Петър Берон, Константин Фотинов, Любен Каравелов, Константин Величков и стотици други апостоли на преродената духовност са европейски възпитаници с европейска мисловност, не идват от Азия, Африка или Америка.
И да, г-н президент, те са интелектуалци, дори ми е обидно да ви напомням това.
Разпознавали се по светлината, с която заразявали околните?
Тук авторът на речта ви е минал в селенията на окултното, очевидно остатъчно облъчен от идеите на Людмила Живкова и Светослав Рьорих.
За възрожденците ни става дума, г-н президент, не за леля Ванга, Дънов, Димков или Дядо Влайчо. Те са от пантеона на селското християнство и знахарство, нямат общо с прогресивния хуманизъм на Ренесанса.
Но...така се получава, когато човек - вместо да поздрави българите с простичкото "Честит празник!", решава да се прави на специалист в области, в които не е компетентен, и възпроизвежда папагалски чужди напъни за оригиналничене.
Казал го е навремето Алеко в "Бай Ганьо": "Европейци сме ний, ама все не дотам..."