Депутатът от парламентарната група на „БСП за България“ Таско Ерменков коментира амбициите на чалга гуруто Слави Трифон да се намеси в политическия живот на страната и дали това би довело до трусове в системата и промени в статуквото. Червеният парламентарист посочи и какви са причините явлението „Трифонов“ да се привижда като бъдещ политически фактор.
- Г-н Ерменков, според последното проучване на „Барометър” партия на Слави Трифонов би получила едва 1,7% на парламентарни избори. Как ще го коментирате и може ли това да е успокоение, че чалгата няма да превземе политиката?
- Нека бъдем сериозни по темата. Социологическите проучвания са като тотото. Или познаваш, или не познаваш. Така че нека да не обръщаме внимание дали е 1,7, дали е 1,5, или 2,2. Това, което искам обаче дебело да подчертая, е, че трусове в българската политическа система няма как да се предизвикат точно от формация на Слави Трифонов, защото той е елемент от статуквото и няма как статуквото да раздруса самò себе си.
- Въпреки че той се заявява като антисистемна фигура?
- Той може да се заявява като всякакъв, но неговата хранителна среда е това, което в момента се случва в България. И доколкото го познавам, никога няма да тръгне да се бори срещу хранителната си среда.
- А защо според вас се стигна дотам в родоначалника на телевизионната чалга някои да привиждат новия месия?
- Най-вероятно защото управляващите политици се провъзгласиха за чалгаджии, затова. По-точно се проявиха като такива.
- Има ли опасност да бъде подценен Трифонов?
- Аз не подценявам и не надценявам никого, опитвам се да бъда реалист. "Явлението" Слави не е явление, а е провал на българската управляваща политическа класа. Което дава основание на Слави да мисли, че би могъл да влезе в политиката. Но пак ви казвам, от това няма да се промени нищо в държавата.
- Но ако пробие в политиката и започне официално да я чалгаризира, кой ще е виновен тогава?
- Тези, които докараха политиката до ниво на чалга. Вината е у политиците, които са допуснали чалгата да се превърне в норма на поведение. И понеже преди дни почина един българин, който също беше шоумен (Жорж Ганчев – б.р.) - разликата между него и Слави е огромна. Единият беше българин, който се опитваше да въведе нещо ново и модерно в българската политика, докато това, което в момента се опитваме да направим, е да влезем в тон с провалената българска политика, за да може да намерим своето място точно в този провал.
- Имат ли и простаците право на политическо представителство, както иронично се изрази Огнян Минчев?
- Не ми отива да давам характеристики на хората дали са простаци, идиоти, или каквито и ще да е, и нямам никакво намерение да го правя. Всеки може да се опитва да вземе участие в политиката, важното е на каква ценностна система се опира.
- Именно, вижда се каква е ценностната система на човек, който облъчва години наред хората от екрана с вулгарност, цинизми, пошлотия...
- Ако се върнете към началото на разговора, ще видите моето определение за неговата ценностна система.
- Вървят коментари, че БСП вероятно ще подкрепи евентуална кандидатура на Мая Манолова. А ако тя бъде подкрепена и от Трифонов?
- Първо, дали БСП ще подкрепи Мая Манолова за кмет на София, е все още в теорията на вероятностите.
- Поне така прозвуча от думите на Кирил Добрев, който я обяви за най-подходящия човек за кмет.
- Киро каза, че няма нищо лошо да я подкрепим, не е казал, че ще я подкрепим.Това са две различни неща. Така че нека да минат конференциите на Българската социалистическа партия по общини, да си номинираме онези, които ще бъдат кандидати за кметове на съответните общини и тогава може да коментираме.
- А вашето лично мнение какво е – трябва ли да бъде подкрепена Манолова за кмет?
- Мая Манолова е един прекрасен омбудсман, с което се изчерпва моето мнение по въпроса.
- А ще бъде ли и прекрасен кмет?
- Отговорих ви на въпроса.
Таско Ерменков, депутат от БСП: "Явлението" Слави Трифонов е продукт на чалга политиците
. Дали БСП ще подкрепи евентуална кандидатура на Мая Манолова за кмет, още е в теорията на вероятностите
1 коментара