„Подкрепям каузата на проф. Анастас Герджиков. Имам голям респект към него. Ще го подкрепя за президент“, заяви преди дни големият поет и драматург Стефан Цанев. Той е сред творците, които се включиха в Инициативния комитет за издигането на проф. Герджиков за кандидат-президент.
Време ли е интелектуалци да застанат начело на държавата, можем ли да се спасим от езика на омразата и каква цена ще платим за инатливостта си в Ковид кризата – тези въпроси Стефан Цанев коментира пред „Ретро“.
- Г-н Цанев, защо подкрепяте кандидатурата на проф. Герджиков за президент, с какво той предизвиква вашия респект?
- Аз не познавам лично проф. Герджиков, познавам някои от неговите научни трудове, респектират ме дълбоките му познания по римска и древногръцка литература и философия.
- Дошло ли е време интелектуалците да застанат начело на държавата, а генералите да отстъпят?
- Зависи от интелектуалците и от генералите.
- С какво Анастас Герджиков се отличава от Румен Радев, бихте ли направили паралел между професора и генерала – две силни фигури в битката?
- Както казах, има различни генерали. За генералите от казармен тип генералът е над всички, той е последна инстанция, той винаги е прав, не търпи противоречия. Генерал Радев искрено се учуди, че ЦИК отказват да се явят на рапорт при него в президентството, сигурно още повече недоумява, че Конституционният съд отказа да го послуша да прекрати делото по казуса с двойното гражданство на Кирил Петков. Той не се преструва. Генералът никога няма да се примири, че президентът е първият човек в държавата (както е първият човек в казармата), а цялата власт в държавата не е в неговите ръце (както е в казармата). И както виждате, той бавно и сигурно поправя тази грешка...
За разлика от него професор Герджиков е закърмен с принципите на древногръцката демокрация и римското право и може да очакваме, че той ще зачита и ще защитава демократичните и правовите принципи и в нашата държава.
- Как оценявате 6-месечното управление на кабинета на Румен Радев?
- Не ми е работа да се занимавам с оценки на двадесетото, тридесетото или четиридесетото правителство през живота ми. Само ще кажа, че 6-месечна еднолична безконтролна власт при отсъствие на Народно събрание е прецедент в нашата републиканска 77-годишна история, това не са си позволили проформа нито Димитров, нито Червенков, нито Живков. В нашата нова история само цар Борис ІІІ управлява България без парламент 4 години (от 1934 до 1938) и знаете до какво ни доведе това.
- Проф. Герджиков каза, че иска да бъде истински обединител на нацията. Възможно ли е да се постигне това, след като всеки е настръхнал срещу всеки?
- Желая му успех. Невъзможната цел е най-привлекателна.
- Има ли спасение от езика на омразата, който ни е завладял, защо нямаме респект към думите?
- Дълго мълчахме, половин век. Преди 32 години мълчанието избухна като спукан цирей, думите ни са опръскани с гной.
- Очаквате ли удари под кръста и мръсна игра по време на кампанията?
- Господи, какво по-мръсно още може да видим?!
- Коя е печелившата стратегия в президентската битка?
- Да не хулиш опонента си. Ако имаш мъжество, да го хвалиш.
- Днес на мода е думата „почтен“, с която спекулират някои политици. Бихте ли дефинирали „почтен“ и има ли достоен за тази титла?
- Почтен човек означава човек, който заради честно и достойно преживения си живот е заслужил да бъде почитан от обществото. Сам да се обявяваш за почтен не е почтено.
- Една от каузите на проф. Герджиков е завръщането ни към духовността. Мислите ли, че тя е безвъзвратно изчегъртана на тази територия и възможно ли е нейното възкресение?
- Духовността – или я имаш, или я нямаш. Да се изчегърта, разбира се, е по-лесно, отколкото да я създадеш.
- Какво мислите за мерките, които служебният кабинет предприема в тежката Ковид криза, адекватни ли са, или твърде закъснели? И каква цена ще платим всички?
- Ние вече плащаме със здравето и живота си заради своята невежествена всезнайковщина и чудовищния свой егоизъм. Никой не мисли за другите. Съгласен съм с нашия учен от Станфорд – молекулярния биолог Георги Маринов, който казва, че хората, които отказват да се ваксинират, са потенциални масови убийци. Защото неваксинираният човек застрашава не само себе си да се зарази и да умре – той заразява всички около себе си, а всеки заразен е заплашен със смърт. Благодарение на неваксинираните наши герои България се превърна в моргата на Европа.
- Очаквате ли след изборите на 14 ноември да бъде съставено редовно правителство?
- Това ще се случи само ако пропрезидентстките партии успеят да съставят правителство. В противен случай ще продължат служебните кабинети на президента Радев. Въпросът докога не е риторичен.
- Още ли сте скептичен, че може да се случи нещо добро за България?
- Напротив, аз вярвам, аз искам! За съжаление, действителността постоянно ме опровергава.
Стефан Цанев: Нито Червенков, нито Живков си позволиха безконтролна власт като Радев
3 коментара