Сеизмолог №1 у нас проф. Емил Ботев е известен български учен. Той е шеф на департамент „Сеизмология” в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН. Професорът от години следи серията земни трусове, предизвикани от най-сеизмичното огнище на Балканите – планината Вранча в Румъния.
- Само преди дни в Малко Търново беше регистрирано земетресение със сила 2 по Рихтер, проф. Ботев. Хората са уплашени, че то има връзка с разрушителната стихия в Италия?
- Абсурд! Пресметнахме броя на трусовете у нас през последните пет години. Най-много са били през 2013 г. - над 270. За щастие, огромната част от тях са микроземетресения с магнитуд под 3. Колкото до Малко Търново – спокойно! Това просто е стандартният сеизмичен фонд. Нека не забравяме – и ние сме сеизмична страна, но не като държавите около нас, където стават много по-големи трусове.
- Докога ще продължава този ад в Италия – там регистрираха 3 труса за един месец. Последният беше със сила 5 по Рихтер?
- Това е т.нар. афтършок, или вторичен трус. За такива се приемат всички трусове в района с магнитуд по-слаб с една единица от главния трус. Като се знае, че главният беше 6,5, става ясно защо не будят тревога следващите. А има и т.нар. рой последователни земетресения – когато трусовете се различават с по-малко от единица от основния.
- Честно, проф. Ботев! Има ли опасност за нас, българите, от италианското движение на земните пластове?
- Вижте, ако в Малко Търново бяхме регистрирали подобни трусове или по-скоро в сеизмичните Манастирски възвишения, тогава щяхме да говорим за някаква активизация и по нашите земи. А онези почти 1000 км, които ни делят от Централна Италия, означават, че пътувайки до там, трябва да прескочим поне десетина други сеизмични области. Нали те също трябва да се активират, преди да дойде нашият ред? Не, няма никаква опасност за България.
- Нека не ви звучи наивно, но на 29 октомври, ден преди последния от поредицата италиански трусове, се „обади” и Вранча!
- Чакайте, но с 3,2 по Рихтер! А всички знаят, че Вранча поражда земетресения с магнитуд над 7! И нека напомня, че тяхната повторяемост е доста сериозна – средно на 30-40 години. Тъй че магнитуд 3 е нищо работа. По освободена енергия това е един милион пъти по-слабо земетресение от обичайните.
- Но българите сме закърмени със страх от коварната Вранча, г-н професоре! Последното й изпълнение може да има връзка с Италия?
- Не е възможно! Престъпно е да се плашат хората със слухове за такава връзка. Пак ще повторя: измерената сила от 3,2 все едно е като за нас под 2. Всеки ден регистрираме подобни движения на земните недра, но не ги обявяваме. Връзка може да се търси само на няколко десетки километра от едно активирано огнище. Това може да се случи единствено в самата Италия, просто се провокира допълнително преразпределение на напрежението.
- А бомбите, хвърлени над Алепо? Защо да не допуснем, че пък те са провокирали последното раздвижване на земните пластове?
- Чудя се на тези слухове, и това не е възможно. Земетресенията, които са на дълбочина километри, могат по някакъв начин да провокират допълнителни напрежения в земните пластове. Но чисто повърхностните като от бомбите – не. За съжаление, те са най-неприятните, а такива бяха в Италия. Но самото разкъсване става на километри дълбочина. А споменатите бомбардировки имат отношение само към повърхностния слой. И много мощната бомба не може да влезе на дълбочина и да се докосне до натрупаните вече напрежения, които са на десетки километри под повърхността на земята. За да ги освободи.
- Добре, как е възможно при последната поредица трусове със сила от 6,5 по Рихтер и страшни разрушения да няма загинали италианци?
- Причината тук, от една страна, е организационна, от друга - е чисто психологическа. Само преди два месеца близо 300 души намериха смъртта си на същото място от голямото земетресение. А и тази част на Италия не е толкова гъсто населена, селцата са съвсем малки, там няма постоянни жители. Още: хората вече бяха подготвени заради това, което се случи преди два месеца.
- Говори се, че вследствие на разместените пластове на Ботуша се е получил дълбок разлом, който го разполовява?
- Има такъв разлом, но по централната линия в средата на Апенините, в направление север-юг. Това става в планинската част и не можем да говорим за някакво разцепване.
- Но Апенините са потънали с 30 см!
- Възможно е това да е станало само на локални места – 3 труса за два месеца никак не са малко. Там, където бяха най-силните размествания на земните пластове, е възможно да има някакъв тип слягане. Но в целите Апенини - не. Да погледнем Япония. Да има огромни пропадания на релефа, но там магнитудът е 9. Енергията между 5 и 9 е близо 30 000 пъти по-голяма.
- Според статистиката на около 40 години Вранча ни люлее и нас. Тази година е рискова, проф. Ботев!
- Не на 40, а, за съжаление, на по-малко от 40 години се случва това. Да не забравяме обаче, че все пак става дума за чиста статистика. Говоря за земетресения с магнитуд 7 и повече. Те могат да бъдат катастрофални. Трусът на 4 март 1977 г., който ни засегна и нас, беше със сила 7,4. Тогава имаше стечение и на други обстоятелства. Онези две сгради, които се срутиха и погребаха над 100 души в Свищов, бяха с отнети колони на партерните етажи.
- Значи вече очакваме такова земетресение от Вранча?
- Е, не мога да кажа дали точно тази година ще се случи, защото това е средна статистика. Но нека да имаме готовност, че Вранча се готви за атака. Примерно за 200 години са станали 5 такива големи труса. Може да са през 60, а после и през 20 години. За съжаление, няма начин да се предскаже точно кога ще се раздвижат земните недра.
- Все пак има случаи сеизмолозите да познаят кога идва бедата?
- Един от малкото случаи, когато точно се позна едно от тези по-силни земетресения като румънските и в Централна Италия, беше земетресението в Акоилея през 2009 г. За него беше предупредено навреме, но, за жалост, оторизираните власти не взеха мерки.
- Замислен е строеж на небостъргач от 30 етажа в района на София. Разумен ли е този проект?
- Ако проектът е съобразен с изключително високите и консервативни изисквания на правилника за строителство в различни райони на нашата страна, по-точно в София, защо не. Просто трябва да се строи много сигурно както в Япония.
- Защо ли не ми се вярва да стане така. Вероятно и това ще излезе много скъпо?
- Безспорно. Презастраховане с една единица магнитуд излиза около 3% от стойността на цялата сграда. Ако примерно тя струва на строителя над 10 млн. лв. - това са около 300 000 лв. отгоре. За нашите стандарти са много пари.
- Според вас трябва ли да строим АЕЦ „Белене” от гледна точка на сеизмичната сигурност?
- Нали дадох пример с един небостъргач!
- Само че едното е сграда, а другото е атомна централа, разликата е много голяма!
- Разликата наистина е огромна, но когато се презастраховаме, когато става дума за обекти с такова голямо национално значение и екологична опасност, там се изискват много по-железни мерки.
- Вие бихте ли се подписали под документ, че е допустимо строеж на АЕЦ в сеизмична зона?
- Лично аз, без да имам подробна информация за необходимостта от такова строителство, не съм убеден, че то действително е изгодно икономически. Но това е другата страна на въпроса. Освен това трябва да имаме предвид, че съществуват вече в цял свят, включително и у нас, далеч по-модерни технологии за добиване на електрическа енергия. А намесата в дълбочината на материалния свят, на чистата материя от страна на човека – примерно атомната енергетика, е нещо, което е трудно контролируемо. И неговите отпадни продукти са много сериозен проблем за човечеството.
- Страх ли ви е от земетресения?
- При пернишкото земетресение, което стана през нощта и разлюля значимо София - аз живея на 12-ия етаж, имахме сериозен резонанс вкъщи. То продължи много дълго и аз изпитах известно безпокойство. Но не беше страх, защото това ми е професията. Трусът просто провокира интереса ми – колко ли ще продължи, от коя посока идва. И признавам, че тогава сбърках. Помислих, че е въздействие от Вранча, а то се оказа друго. Защото пернишкото земетресение беше с изключително специфични енергийни характеристики.
Сеизмолог №1 проф. Емил Ботев: Чакам Вранча да ни прати силен трус!
Спокойно! Земетресенията в Италия няма да се пренесат у нас
0 коментара
Все още няма коментари