Скандал след скандал раздират съдебната система. Върхът бе отстраняването на главния прокурор Иван Гешев. Подобна процедура се случва за пръв път у нас.
ВСС гласува предсрочното освобождаване на Гешев от позицията главен прокурор с 16 гласа „за“ и 4 гласа „против“. Три дни по-късно президентът Радев подписа указа за отстраняването му.
Иван Гешев даде заявка, че може да влезе в политиката.
Потърсихме за коментар именития юрист и парламентарист проф. Александър Джеров, един от най-знаковите политици от началото на прехода у нас.
– Допускали ли сте някога в дългогодишната си кариера на политик и преподавател по право, че ще се стигне до такива грозни скандали в съдебната система, проф. Джеров?
– Никога. Нито за миг не съм очаквал. Правосъдието на България падна толкова ниско, че ме е срам. За него съм работил цял живот. Наследник съм на изтъкнати юристи.
А сега докъде стигнахме?! Лошо, много лошо положение и не знам как ще се оправи. Ужасен съм.
– Защо стигнаха дотук вашите колеги? Та вие, юристите, сте образовани хора, интелигентни – сега от тези скандали излезе, че нивото е много ниско?!
– Какво значи колеги? Вече не бива да използвам тази дума. За много хора ме е срам да ги нарека мои колеги. Защото не са. Аз цял живот съм работил честно.
А защо се стигна дотук? Когато някой не е самостоятелен и е длъжен да изпълнява това, което му се нарежда в ухото по телефона – ето го резултата.
По-хубаво нещо от свободата няма.
– Нормално ли ви се вижда заместник главният прокурор да иска охрана, защото се страхува от досегашния си шеф за собствения си живот?
– Това е глупост. Не искам дори да я коментирам.
Много тежки думи бих казал за онези, които поставиха петно върху цялата система. Уважението към ВСС се сгромоляса. Те загубиха достойнството си. Да не забравят, че има и съдба.
Трябва да помислят дали си е заслужавало да жертват достойнството си. Как ще погледнат в очите семействата си?
– Редно ли е Борислав Сарафов да става главен прокурор?
– Не искам да коментирам конкретни личности. Нека времето да покаже кой какво е правил и дали не трябва да се срамува. Това ще кажа – кой както иска да го разбира.
– Отстраниха Иван Гешев, което според юристите е безпрецедентен акт...
– Свалянето на Гешев е срам за държавата. То е една от най-вредните прояви в страната ни в последно време.
Кой дава право на някого да дава отрицателна характеристика за другиго, да го обвинява в смъртни грехове, без да може да ги докаже? И накрая да го свали, без да може да се мотивира дори. Ужас просто.
Това, което стана, показа недомислието на някои хора. Когато от страх искаш да свалиш един човек, който си е вършил добре работата, е тъжна и опасна за България стъпка, меко казано.
– Гешев даде заявка да стане политик...
– Защо не. Ако има качества, може да надхвърли другите, които дори не могат да мислят. Доказаха го.
– Има ли нужда съдебната система от реформи? За управляващите тя се състои в отстраняването на Гешев. Е, свалиха го и сега какво нататък?
– Когато си тръгнал да правиш нещо, трябва да знаеш какво искаш. Но когато нямаш представа, се стига до разултата, до който се докарахме. Хвърлят се години наред приказки във въздуха без никаква мисъл.
– Не се ли пренесе простотията от политиката в съдебната система?
– Не само простотията. Тя е само една част. Прехвърли се подкупната практика. И нормалната мисъл.
Има много юристи, учили-недоучили. Липсва им достойнство, не им достигат знания и желание да мислят.
– Какво е бъдещето?
– Трудно. Бих желал да се направи онова, което да е полезно. И да не затъваме – достатъчно затънахме.
Европа също затъва. Но ние малко повече.
Ще видим светлината, когато дойдат млади и умни хора. И когато си отидат тези, които съсипаха държавата.
Кога ще стане това, не знам.
Все още няма коментари