Лидерката на БСП Корнелия Нинова във вторник обяви, че подава оставка. Това се случи след заседание на Изпълнителното бюро на БСП. На изборите в неделя Столетницата регистрира поредния си слаб резултат, като този път зае четвърто място. Нинова обаче остава начело на партията до януари, когато конгрес трябвало да констатира оставката ѝ.
Закъсняла ли е оставката на Нинова и какви са причините за лошите резултати на партията на последните избори, коментира авторитетният социалист и доскорошен член на Националния съвет на БСП Димитър Дъбов.
- Във вторник Корнелия Нинова обяви, че си подава оставката, какъв е вашият коментар, г-н Дъбов?
- Макар и дълго и мъчително, след толкова поредни загуби Нинова реши да подаде своята оставка. Но, разбира се, това не е достатъчно. Заедно с нея отговорност носят и нейните любимци – членовете на Изпълнителното бюро, така че това е само една малка част от нещата, които трябва да се случат в БСП. Всички тези, които докараха партията до това тежко състояние, които са били в ръководството на партията последните пет години заедно с нея, трябва да имат доблестта сами да напуснат и партията, и парламентарната група.
- Вие доволен ли сте все пак от тази оставка?
- Не мога да кажа, че съм доволен въобще от това, което става в БСП. Не мисял също, че до оставката трябваше да се стигне по такъв начин, а именно – поредицата от лоши резултати на БСП. Нейната оставка трябваше да бъде факт още когато тя я подаде преди 2 години. Тогава може би пораженията, които са ненесени на БСП, нямаше да бъдат толкова големи.
- Но тогава Нинова си оттегли оставката.
- Да, тя я оттегли. Ако тогава оставката ѝ беше станала факт, нещата щяха да бъдат много по-различни. Закъсняла е вече тази оставка. Както се казваше в една българска поговорка – като се обърне колата, пътища много...
- Нинова изтъква като обективни причини за лошия резултат на БСП машинния вот и коронакризата, но говори и за субективни причини, като визира вътрешната опозиция в партията.
- Аз мисля, че тази теза изобщо не издържа. В един момент тя твърдеше, че хората, които не са съгласни с нея, едва ли не са хора, които желаят БСП да подкрепя ГЕРБ. Разбира се, това никога не е било и няма как да бъде факт. По-скоро имаше хора около нея, които се възползваха от позициите, които имат, за да направят бизнес по време на управлението на ГЕРБ със съдействието на ГЕРБ. Тези хора сега са се прехвърлили при други, ако мога да кажа, господари, от които също зависи дали могат да правят бизнес или не. Но това е отделен въпрос. Искам да кажа само, че тези, които не сме били съгласни с нея, е било, на първо място, по идейни причини, заради липсата на каквато и да е идеология на партията. И на второ място – заради крайно влошеното от некомпетентно управление и ежедневно нарушаване на устава, на организационното състояние на партията. Ако например водачите на листи за изборите бяха съгласувани с областните съвети на БСП, а не бяха наложени силово, тъй като само в една или в две области възприемат своите водачи, БСП със сигурност щеше да има най-малко 120 хиляди гласа отгоре. БСП по принцип не е в крайно лоша кондиция. Те просто така я ситуираха, така я поставиха на игралното поле, че непрекъснато трябва да се играе само в защитна роля и така да се каже, няма кой да върже играта, няма кой да поведе нападението, ако мога да се изразя на спортен език.
- Нинова е казала, че остава начело на партията до провеждането на конгрес, който трябва да констатира оставката ѝ.
- Това отново е шикалкавене. Няма никаква нужда конгресът да се произнася по оставката ѝ. Тя си подбира делегати на конгреса такива, каквито ѝ трябват да има над 50 процента, и те го ударят на кандърми отново както предния път – „На кого ни оставяш, майчице“, и така нататък, познатите истории. Депозира си оставката в деловодството на Националния съвет и всичко е приключило. След това съгласно устава тя не може да се кандидатира втори път за председател.
- Г-н Дъбов, БСП този път дори е не трета, а четвърта политическа сила на изборите. Как го оценявате?
- За съжаление, затвърди се тази тенденция за превръщането на БСП в политическа сила, от която все по-малко зависи и която трябва да играе някаква допълваща роля. А не както е имала досега ключово, определящо решение за развитието на държавата. Свободното падане на БСП и превръщането ѝ в треторазредна сила стана симптом под ръководството на Нинова и нейното обкръжение.Мисля, че сама по себе си БСП има потенциал и би могла да има един занчително по-добър резултат и на тези избори, ако разбира се, бяха добре подредени водачите на листите, ако те бяха искани от своите региони, а не поставени напук, така че не можаха да съберат интереса на членовете на БСП. Като имате предвид, че на тези избори имаме една от най-ниската активност и би трябвало в сблъсъка на твърдите ядра ние да имаме значително по-висок резултат. Това означава, че дори и твърдото ядро на БСП е разколебано.
- Това означава и още нещо - че има много сериозен разлом в самото твърдо ядро на БСП и той минава по оста Румен Радев. Това не е тайна, защото този проект „Продължаваме промяната“ е негов. И някак си беше нож в гърба на социалистическата партия, която издигна Радев и го направи президент. От известно време има информации, че се готви някакъв пъклен план Крум Зарков да стане лидер на БСП. И той именно се подготвя от страна на президентството.
- През изминалите дни, след посещението на кандидат-президента Радев в Русе, подобна идея беше лансирана и тиражирана в медиите. Аз не мисля все пак, че отвън би могъл да се посочи лидер. Партията сама ще си го избере. Има възможност да се избира между доста знаещи и можещи хора.
- Като гледате конфигурацията в новия парламент, правителство виждате ли изобщо?
- Много ми е трудно да си представя, че би могло да се формира правителство от четири партии, които са съвършено различни – едни с идеология, други без идеология. Очевидно става дума за някаква времянка, която да избута зимата. Но според мен всички тези, които се ангажират в тази времянка, ще инкасират такива големи политически загуби, които по-нататък, при провеждането на следващите избори, ще доведат до още по-тежки последствия за партиите, които са участвали. Видяхте какво се случи с „Има такъв народ“, ДБ и големите революционери от „Изправи се БГ! Ние идваме“, което стана „Ние си отиваме“ съвсем логично.
- Добре, но влезе още един играч. Това вече прави терена съвсем разкалян – става дума за партията „Възраждане“. Това какво допълнително ще внесе в парламента?
- Ще развали комфорта на тези, които смятат, че могат да създадат коалиционно управление, тъй като тази партия „Възраждане“ твърдо обяви себе си като истинска опозиция на всички. Така че на нея не може да разчитат нито тези, които са вляво, нито вдясно, нито системните партии, нито несистемните. И това усложнява процесите на създаване на сравнително по-устойчиво или по-сигурно мнозинство, колкото и краткосрочно да е то.