Гроздето не се използва само за вино и ракия, но и в десертната кулинария. У нас обаче почти не са познати подобни рецепти, тъй като на фона на изобилието от регионалните плодове, които имаме, гроздето е останало пренебрегнато. В италианската и френската кухня обаче някои от най-сполучливите сладкиши дължат магията си точно на неговата сладост.
Карамелен кейк
ПРОДУКТИ: 150 г брашно, 4 яйца (размер Л), 250 г захар, 80 мл прясно мляко, 1 пакетче бакпулвер, 50 г краве масло, 80 мл олио, 300 г бяло грозде без семки, 1 лимон.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Яйцата и 200 г от захарта се разбиват с миксер, докато удвоят обема си. Добавят се олиото, брашното, прясното мляко, бакпулверът и настърганата лимонова кора. Разбива се отново. Останалите 50 грама захар се карамелизират в касерола. Когато карамелът стане златист, се добавя маслото. Готовата смес се изсипва в кейкова форма, в която е разстлана намокрена пергаментова хартия. Отгоре се слагат зрънцата от гроздето.Залива се с тестото и сладкишът се пече за 45 минути в загрята на 180 градуса фурна, с вентилатор. Когато е готов, се оставя да се охлади и се обръща. Щом изстине напълно, се нарязва.
Пудинг
ПРОДУКТИ: 1 франзела, 160 мл животинска сметана, 160 мл прясно мляко, 120 г захар, 100 г бял шоколад, 3 яйца, 300 г тъмно грозде (без семки), кокосови стърготини за поръсване, краве масло за намазване. За соса: 100 г бял шоколад, 80 мл животинска сметана.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Франзелата се нарязва на филийки, които се подрежда в тава и се запичат за около 10 минути в загрята на 180 градуса фурна, с вентилатор. Охлаждат се и се режат на кубчета. Яйцата се разбиват с прясното мляко, сметаната и захарта. Белият шоколад се накълцва. Гроздовите зърна се разполовяват. Хлябът се слага в намазана с масло тава. Поръсва се с гроздето и белия шоколад и се залива с млечно-яйчената смес. Оставя се да престои 15 минути, за да може сместа да попие в хляба. Поръсва се с кокосови стърготини и се пече около 20 минути в предварително загрята на 180 градуса фурна, след което се охлажда за кратко. Сосът се приготвя, като сметаната се кипва и с нея се залива начупеният шоколад. Оставя се така за 5 минути, разбърква се и се охлажда за кратко. Пудингът се сервира залят със соса.
Кошнички с крем
ПРОДУКТИ: 200 г краве масло, 1 пакет точени кори, 500 г грозде. За крема: 1 кг цедено кисело мляко, 100 г мед, 1 шушулка ванилия.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Намазваме корите с разтопеното масло, разрязваме ги с остър нож на 6 квадрата, слагаме 4 кори една върху друга, така че върховете им да се разминават, след което ги натискаме в намазани с масло форми за мъфини. Печем кошничките за 5–6 минути в загрята на 200 градуса фурна. Смесваме цеденото мляко с меда и ванилията и го сипваме в кошничките. Декорираме богато с грозде.
Пай
ПРОДУКТИ: 450 г брашно, 3 яйца, 200 г захар, 120 мл олио, 1 пакетче бакпулвер, 1 ванилия. За плънката: 400 г тъмно грозде без семки, 2 големи жълти ябълки, 5 с. л. галета, 1/4 ч. ч. кафява захар, кората от 1 лимон, 2 с. л. ром, 1 ч. л. канела, пудра захар за поръсване.
ПРИГОТОВЛЕНИЕ: Яйцата и захарта за тестото се разбиват добре с миксер. Налива се олиото, слагат се брашното, ванилията и бакпулверът. Оставя се да почине за кратко. Ябълките се обелват и се нарязват на тънки резени. Смесват се със зърната от гроздето. Прибавят се ромът, галетата, канелата, кафявата захар и настърганата кора от лимона. Тестото се разделя на две части, едната по-голяма – за стените и основата на сладкиша, а другата за настъргване. Голямата част се разстила във форма за тарт с махащо се дъно, която е застлана с пергаментова хартия. Тестото трябва да покрие дъното и стените, като с помощта на лъжица, потопена в брашно, се притиска. Отгоре се разпределя плънката и върху нея се настъргва останалото тесто. Ако е омекнало, може да се прибере за кратко в хладилник. Пече се в загрята на 180 градуса фурна, с вентилатор, за 40 минути. Оставя се да се охлади и се поръсва с пудра захар.
София 9°
Видин 12°
Враца 12°
Русе 11°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°