Наляво и надясно се тръби, че желаещите да си поставят ваксина трябва да се обадят и да се запишат при личните си лекари. При посещението ми в кабинета на моя лекар стана ясно, че се прави някакъв списък, но той е още в съвсем суров вид. После този списък го пращали в РЗИ, а оттам по него изпращали съответните ваксини под бройка при личните лекари.
Типично по български всичко е направено от сложно по-сложно. Мнозинството от хората държат именно личните лекари да им поставят ваксините, защото те са запознати със здравния им статус, а не да идеш в РЗИ и да обясняваш на някой фелдшер от какво боледуваш, какви лекарства пиеш и т. н. Доста трудно, почти невъзможно е да се създаде необходимата организация за това от личните лекари. На тях им трябва стая за обработка и съхранение на ваксината, стая за ваксиниране и стая за 30-40-минутно наблюдение на пациента. А това е невъзможно в днешните порутени и в ужасяващо състояние поликлиники. И на какви групи ще бъдат викани пациентите, по колко души, така че да не се хабят ваксини. И къде ще изчакват реда си, по график щяло да става, ама у нас графиците са, за да се нарушават, а не да се спазват. Или ще чакат наравно с другите хора в сумрачните, тесни, тъмни и душни поликлинични коридори. Ами ако някой междувременно е развил някакви симптоми и не се яви или пък лекарят реши, че отлага, какво става с ваксината. Трябва до края на смяната да се мобилизира резервна бройка. А личните лекари освен всичко около ваксинацията трябва да вършат и пряката си работа, да преглеждат хронично болни, да изписват рецепти за тях, да преглеждат и други здравословни проблеми. Какъв ли хаос ще настане.
Поне да бяха решили наистина проблема с електронните рецепти. Преди месец тържествено се отчете, че е решен, ама личните лекари и фармацевтите се усмихват горчиво и подигравателно, като стане дума за това.
Красимира Велкова, Варна
София 15°
Видин 18°
Враца 15°
Русе 16°
Варна 35°
Бургас 32°
Пловдив 37°