Бездетно възрастно семейство приписва апартамента си срещу гледане на дъщерята на един от племенниците си. След смъртта на съпруга вдовицата му разваля завещанието в полза на съседско семейство срещу същата услуга, по съдебен ред. Потърпевшата завежда дело срещу нея и всички от рода за обезщетение от 30.000 лева. Починалият има пет братя и сестри, които не са живи. Има ли право по закон потърпевшата да предяви иск и срещу наследниците от второ, трето и четвърто коляно, при положение че те не са наследници, поради липса на друго наследство?
Васил ГЕОРГИЕВ, Стара Загора
Това е особен вид договор за покупко-продажба. Според договорените условия едната страна (собственик) продава имота си не срещу пари, а за да получава до края на дните си грижи. Щом става дума за недвижим имот, договорът задължително е в нотариална форма. От момента на сключването му имотът става собственост на приобретателя, на този, който се е задължил да полага грижи за продавача. Добре е предварително да се знаят две неща: първото е, че прехвърлянето прави поелия грижата за гледане незабавно собственик на недвижимия имот, в случая апартамента. За да е сигурен нуждаещият се от грижи, че другата страна ще изпълнява добре договорните си задължения, обикновено прехвърлителят си запазва правото на ползване, безвъзмездно, в определени помещения или за целия имот. Съобщавате, че след смъртта на съпруга договорът е бил развален. Това не е невъзможно. Законът предвижда, че сделките, с които се прехвърля собствеността върху недвижими имоти, могат да се развалят по съдебен ред. Недоволната страна е длъжна да докаже в съда, че не се изпълняват договорените ангажименти. Другата страна може да оспори това твърдение и да доказва с всички допустими от закона средства – документи, свидетели и т.н., че добросъвестно изпълнява задълженията си. Ако договорът бъде прекратен по съдебен ред, собствеността се възстановява на предишния собственик (прехвърлителя). В случай че договорът е развален по вина на едната или едновременно на двете страни, те си дължат обезщетение за претърпените вреди.
Може би внучката, за която е прекратено действието на договора, да търси такова обезщетение. Така, след като е прекратен договорът, няма пречка да бъде сключен с друго лице, което се ангажира да поема гледането и издръжката. Тук законът не предвижда съдебна намеса, а договорът да бъде в нотариална форма, защото се извършва прехвърляне на недвижима собственост.
Наследство по завещание
Законът предвижда два вида завещание и те са еднакво валидни.
Първият е нотариално завещание, а вторият е саморъчно написаното завещание. Нотариалното завещание се пише от нотариус в присъствието на двама свидетели, пред които завещателят съобщава устно волята си. Нотариусът прочита завещанието в тяхно присъствие, отбелязва мястото и датата на съставянето на документа, а след това завещанието се подписва от завещателя, свидетелите и от нотариуса.
Паулина БОЯНОВА
Все още няма коментари