Коефициентът Джини е въведен в статистиката през 1912 г. от италианския статистик Корадо Джини. Той се използва за статистическите характеристики на разпределението на богатството в едно общество, за определяне на благосъстоянието на бедните и богатите в обществото.
Коефициентът Джини варира от 0 до 100, като 100 показва максимално възможното неравенство, а 0 означава, че всички хора в икономиката получават равен доход. Той е мярка за относителната концентрация на неравенството по отношение на богатството на човек от населението. Категорията богатство по този коефициент се определя, като се вземе предвид стойността на финансовите активи и реалните активи (жилища), които домакинствата притежават, минус дълговете, които имат.
В изследвани 36 държави в Европа през 2022 г. резултатите варират от 50,08 в Словакия до 87,4 в Швеция, в Германия 77,2, Франция 70,3, Испания 68,3. В България за 2023 г. Джини е 70,6. През 2013 г. Джини у нас е 36, при средно в света. 36,4. Такова бързо нарастване на коефициента на неравенството между богатство и бедност е рекорд за Европа, а може би и за света.
През 1975 г. в България Джини е бил 20, през 1980 г. е 30. Това е преди промените, когато при „Тошо беше лошо“, а сега е 70,6 - рекорд за Средна и Източна Европа.
На равнището на коефициента влияние оказват данъчните системи и собствеността на жилище. България е с цинично ниски преки данъци, които плаща бизнесът и високи косвени данъци, продължаващи да нарастват, които плаща бедният народ. Подоходният данък в ЕС е до 55%, у нас - 10%, данък дивиденти в Европа е до 50%, у нас - 5%. Реално разликата между бедност и богатство у нас е много по голяма.
Тенденцията на обогатяване на богатите и по-нататъшно обедняване на бедните ще продължава. Фактор за това е политиката на парламентарно представените партии, които в програмите си нямат и дума за повишаване на преките данъци и вместо намаляване непрекъснато увеличаване на косвените данъци, за намаляване на сивата икономика. Цените на основните хранителни стоки у нас са с 26-28% по-високи от тези във Франция и Германия, при над четири пъти по-високи минимални пенсии и минимални заплати там.
Мои братя и сестри пенсионери, не се вижда светъл лъч на промяна от законотворци, на които е гласувано доверие само от 33% избиратели.
Ниските преки данъци са основният фактор за огромната и продължаваща да се задълбочава разлика между бедност и богатство.
Акад. д-р Ганчо Попов, ректор на НБУ-трета възраст
Все още няма коментари