Осигурителният стаж не е равен на трудовия
0 коментара
Подал съм документи за пенсиониране, като последните 9 г., 6 м. и 15 д. са в едно и също предприятие. През този период имам 3 г. и 6 м. положен извънреден труд. Влиза ли този стаж в общия трудов стаж, за да ми се полагат 6 заплати?
Иван ПЕТРОВ, Севлиево
Г-н Петров, за осигурителен стаж се зачита трудът, който е отчетен като извънреден от работодателя и за който е изплатено възнаграждение за извънреден труд по реда на Кодекса на труда (КТ). При прекратяване на трудовото или служебното правоотношение осигурителят издава удостоверение образец УП–3, в което освен зачетения осигурителен стаж за законоустановеното работно време посочва отделно часовете извънреден труд.
По смисъла на закона трудов стаж е времето, през което работникът/служителят е работил по трудово правоотношение, т.е. времето, през което той изпълнява трудовите си задължения по силата на трудов договор. Основният принцип, запазен в трудовото право, за разлика от осигурителното е, че за един ден трудов стаж се зачита времето, през което работникът/служителят е работил най-малко половината от законоустановеното за него работно време за деня. Трудовият стаж в случая няма да бъде равен на осигурителния.
Установяването на трудовия стаж става чрез вписване от работодателя или определено от него длъжностно лице в трудовата книжка. В нея при прекратяване на трудовото правоотношение се вписва с цифри и с думи продължителността на трудовия стаж.
За осигурителен стаж се зачита времето, през което работниците/служителите са работили при пълното законоустановено за тях работно време, ако са внесени или дължими осигурителните вноски върху полученото възнаграждение, но не по-малко от минималния осигурителен доход за съответната професия. Равенството или разликата в продължителността на трудовия и осигурителния стаж се отразява в трудовата книжка. Осигурителният стаж се удостоверява с трудови и осигурителни книжки или с удостоверение – образец УП-3, издадено от осигурителя.
Според чл. 222, ал. 3 от КТ, при прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е работил при същия работодател през последните 10 години от трудовия му стаж - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.
Смятаме, че не ви се полагат 6 заплати, защото нямате 10 години трудов стаж при същия работодател към момента на пенсионирането ви.
Все още няма коментари