Напоследък премиерът Борисов реагира публично на нарушенията по пътищата. Дори призовава обществеността да помага в контрола.
Навремето, при аналогични случаи, Тодор Живков многозначително се провикваше: „На кого се оплакваш, другарю Живков?”. Така е и в случая. Решението на въпроса е в ръцете на Борисов и неговото правителство.
В момента на четири милиона коли има три хиляди автоконтрольори, които не са мотивирани и защитени, пък и не могат да обхванат този наситен трафик. Движението и в населените места, и по пътищата е пълен хаос. Ако обаче някой гражданин реагира при нарушение, ще бъде набит и дори убит. При това положение как гражданите да помагат?
Едно време всички служители на МВР имаха право на контрол на движението. Имаше нещатни служители на КАТ, квартални отговорници. Тези хора имаха всички права на щатните служители. Не получаваха заплата. Имаха право да ползват ведомствените почивни станции и медицинските заведения на МВР. Имаше доброволни отряди и другарски съдилища, които също имаха отношение по контрола на движението.
Работил съм като нещатен служител по КАТ. Един неделен ден пътувах по пътя Пазарджик – Пловдив. Движех се с максимално разрешената скорост, но бях изпреварен от червено жигули, шофирано от жена. Аз я изпреварих и я спрях. След като си представи документите, я запитах какво работи и закъде бърза. Каза ми, че е архитект и отива на международен симпозиум в Пловдив. Съгласих се, че е така, и й казах: „Така е, симпозиумът ще започне утре, но нашето общество не желае да се лиши от такава симпатична и кадърна архитектка по такъв нелеп начин“. Върнах й документите и й пожелах приятно пътуване. Аз си заминах, а тя остана да си мисли какво съм й казал.
Действията на тези хора се следяха и от властите. Един ден районният прокурор на Етрополе, с когото не се познавахме лично, ме спря: „Вие защо снощи не спряхте колата, която се движеше срещу забранителния знак? Видял съм, че друг път реагирате”. Значи, че този прокурор ме е наблюдавал и реагира. Къде са сега такива прокурори да реагират на „дребни” неща? Тези хора работеха по график и бяха под прекия контрол на районните управления на МВР. Тогава МВР беше отворено, сега е капсулирано.
Какво означава гражданско общество – взаимно уважение и взаимен самоконтрол. Застанете зад такова общество, г-н Борисов.
Христо Христов-Референта, Правец
Все още няма коментари