Може даже да не сте разбрали, че в България е бил министър-председателят на Турция Ахмет Давутоглу, че се е срещнал с колегата си Бойко Борисов, че са си говорили за скоростен влак между София и Истанбул, за енергийни проекти. Че нашият премиер пак е благодарил, че комшиите удържат потока бежанци от Сирия... Може.
Какво обаче е положението, най-добре, като в час по политическа просвета от времето на социализма, ни обясни и преведе просветният министър и професор – Тодор Танев. Това стана само две седмици преди височайшата визита. Тогава в едно от академичните дружества на БАН, според медии, е била представена книгата на Давутоглу „Стратегическа дълбочина“. В нея се разказва за основополагането на неоосманизма на Ердоган и как се създава „могъща империя“ като османската. Рецензент на този екзотичен абсурд е, разбира се, многообичният министър на образованието проф. Танев. Танев в условията на полулегалност прави многословно приветствие на книгата. Чува се, че даже я е подкрепил с абсурдното изказване, че ние, българите, трябва да бъдем горди, че сме били част от такава велика империя и да не приемаме за буквализъм това, което до днес се нарича робство. Българската история май наистина има нужда от спешна ревизация, а това, че по времето на титаничната 1878 г. сме застанали зад Русия, е решение, в което родният ни образователен министър не е сигурен, че е най-правилното…
Да живей министърът! Да живей империята му!
Христо КОДЖЕЙКОВ, Казанлък
1 коментара
матей.
2015-12-28 11:49:24
Отговори
кощунство е този боклук да е министър на образованието. на същата среща той заяви, че турската дума "кеф", нямала аналог в европейските езици. егати простака! в българския език има десетки синоними, но самата дума "кеф" е и символ на простащина и изостаналос и в този смисъл се използва в речта ни, особено когато решим да осмиваме нечий привитимизъм. тази отрепка изпадна във възторг, хвалейки "незаменимата" дума кеф пред своите турски господари. чудя се ,как може б. борисов да го оставя министър на просветата. та такива уроди връщат развитието на българия с десетки години.