При социализма партийната номенклатура на БКП беше несменяема. Партийните ръководители от низовите партийни организации, включително в ЦК, бяха пожизнени. Само ако някой се провали, биваше сменен и се отваряше възможност за постъпване на нови кадри.
Тази практика, независимо от смяната на държавната система от социализъм в капитализъм, не секна. Промените, които настъпиха в БКП с нейното преименуване и значителното намаление на членския състав, не промениха практиката за номенклатурните кадри. Това продължи до избирането на Корнелия Нинова за председател на БСП и промените, които тя започна да налага. Естествено, това не се хареса на номенклатурчиците и те се обявиха срещу новата линия. За тях старата система беше удобна. Получаваха си заплатите, някои от тях - и по две. Стояха в НС по 15-20 години или в общинските съвети. Не правеха нищо за подготовка на млади кадри, даже съзнателно ги игнорираха. Егоизмът и целите за запазване на заплатите и лесно сядане на банките в НС доведоха до негативни резултати.
Революционни промени в партията може да прави само човек който е независим, който е" личност". Именно такива промени започна Корнелия, защото е "личност". Променен беше уставът. Приеха се условия за два мандата в НС. Определиха се мандати за длъжностите в партията. Определи се мандат за председателя на партията и той да се избира от цялата партия. Даде се възможност на млади кадри да заемат места в ръководството на партията и в НС. Тези промени раздвижиха партията и за кратко време дадоха своето отражение в проведените избори. Промените, които сега се правят, трябваше отдавна да станат.
Христо Джуров
1 коментара
Николай
2017-07-25 12:27:13
Отговори
Джуров, стига дитирамби! БСП имаше нужда от промяна, друг е въпросът как тя стана, как върви и докъде ще доведе
- Силен неин ход беше откритието Радев, за когото гласуваха над един милион българи извън традиционната левица
- В много случаи са успешни силните й опозиционни ходове.
Но толкова за плюсовете!
Минусите:
- Нинова беше избрана за председател посредством задкулисни комбинации, включително с участието на Гергов, Янков и Станишевчетата, които Миков беше погнал. В последствие трябваше, а и в бъдеще ще трябва да разрива тези авгиеви обори;
- Събра в ИБ келешори, които няма да получат доверие както в Партията, така и в обществото;
- Поведе се по акъла на последните и задълбочи разделението в БСП, особено в провинцията;
- Изявява се в качеството на единствен говорител на партията, което е контрапродуктивно и в личен и в обществено-политически план.
Повече коментари в градската баня с насапунисана глава!
Във всеки случай, БСП трябва да мисли как да привлече поне половин милион пасивни избиратели, за да може да управлява, без да разчита на троянски коалиционни партньори.