Вече няма краен срок за закупуване на недостигащ осигурителен стаж за пенсия, съобщиха за „Над55” от Националния осигурителен институт в отговор на читателски въпроси. Регламентираният срок за това изтичаше през 2015 г., но това ограничение бе отменено, уточниха от осигурителната институция.
Недостигащите месеци или няколко години за придобиване на право на пенсия кандидатите могат да закупят, дори и да живеят в чужбина. В чл. 9а на Кодекса за социално осигуряване са регламентирани възможностите за закупуване на осигурителен стаж. Те са две. Едната дава право на лицата да закупят времето на обучението си за завършено висше и полувисше образование, но за срок, не по-дълъг от срока на обучението, предвиден в учебния план на завършената специалност. Лицата могат да направят това по всяко време. Другата възможност е, когато лицето навърши условията по чл. 68 за пенсиониране и не му достига стаж. Тогава то може да си закупи до 5 г. осигурителен стаж за придобиване право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по общия ред.
Това не може да стане преди кандидатът да изпълни условията за пенсиониране.
Закупеният стаж може да се ползва само при пенсиониране, не при други осигурителни случаи.
Недостигащ осигурителен стаж за придобиване право на пенсия може да се закупи дори, ако кандидат-пенсионерът живее в чужбина. За това обаче е необходимо държавата, в която се намира, да има сключен международен договор в областта на социалното осигуряване с България. Размерът на вноската е определен в Кодекса за социално осигуряване и е 74.74 лв. месечно. Сумата е процент от вноската за фонд “Пенсии” /17.8%/ върху минималния осигурителен доход за самоосигуряващите се /420 лв./. Сумата за искания платен стаж се плаща накуп. Удостоверението за “закупен недостигащ стаж” се издава от териториалното поделение на НОИ въз основа на документа за внесените осигурителни вноски. За лицата, които живеят в друга държава, с която Република България има сключен международен договор в областта на социалното осигуряване, удостоверението се издава от Териториалното поделение на НОИ – София-град. За придобит осигурителен стаж, за който са заплатени осигурителни вноски като “недостигащ”, правото на пенсия възниква от датата на заявлението. Статистиката на НОИ е, че хората закупуват средно по 21 – 22 месеца недостигащ стаж, което им излиза около 1570 лв.
Засега продават до 5 години, един месец струва 74.74 лева
Да си купиш цялата пенсия, разбира се, е невъзможно, но ако човек е навършил възрастта, а не му достигат точките, държавата слага няколко години на тезгяха.
Осигурителен стаж до пет години могат да откупят всички, които са навършили пенсионна възраст, но нямат необходимите точки.
Парите за откупуване на образование се плащат накуп
В единия случай висшистите и полувисшистите могат да откупят времето, през което са се обучавали или част от него, когато поискат. Но няма опция за разсрочено плащане - парите се дават накуп и веднага. И ако са презаписвали, не могат да платят за повече години от срока на обучение, предвиден по учебния план за завършената специалност.
Купеният стаж се ползва само при пенсиониране и не се зачита при изчисляване на обезщетения
Периодът на завършеното висше образование или част от него може да се "закупи" и за да се ползва при пенсия за инвалидност поради общо заболяване. Законът изисква за пенсиониране по болест да има поне 5 години стаж при тази възраст. Той може да внесе осигурителни вноски за година от завършеното си висше или полувисше образование и ще придобие право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване". Предимството на висшистите и полувисшистите е че, като "напазаруват" стаж по-рано, могат да спечелят от последващо поскъпване на тази услуга. През 2009 г. например един месец е струвал 46.80 лв. срещу 67.20 лв. през 2010 г. Изученото в университетите време се установява с удостоверение, което може да се вземе от НОИ. Прави се въз основа на диплома за завършено висше или полувисше образование, документ за внесените осигурителни вноски и документ, удостоверяващ срока на обучението. Признава се и завършено образование, придобито в университет в чужбина, което се доказва с легализирана диплома. Възможно е и откупуване на стаж извън годините на образованието. В този случай обаче това е разрешено само към момента на пенсиониране. Необходимо е човек да е навършил 63 г. за мъжете и 60 г. за жените и да не му достигат до 5 г. осигурителен стаж за придобиване право на пенсия.
Не може да се пазарува стаж от I и II категория
Времето, за което са внесени осигурителни вноски за недостигащ осигурителен стаж, се зачита само във връзка с придобиване право на лична пенсия по общия ред. От това следва, че не могат да си купуват недостигащ стаж хора, които искат да ползват ранно пенсиониране при труд от I и II категория. "Но ако те са завършили висше и полувисше образование, няма законова пречка да внесат осигурителни вноски за желания от тях период в рамките на срока на обучение".
Внасянето на осигурителните вноски за недостигащ стаж към момента на пенсионирането може да се извърши по два начина: по банков път или чрез ежемесечни удръжки от отпуснатата пенсия. При недостигащ осигурителен стаж до 3 години периодите за разсрочено плащане могат да се определят до 5 години. А ако недостигащият осигурителен стаж е от 3 до 5 години, периодите за разсрочено плащане могат да се определят до 8 години. Правото на пенсия възниква от датата на внасянето на осигурителните вноски или от датата на утвърждаване на плана за разсроченото им плащане. Към този момент лицето не трябва да е осигурено по трудово или служебно правоотношение или по друг повод за осигуряване, дори и по граждански договор. След отпускането на пенсията няма законова пречка отново да започне да се осигурява по трудов договор или по друго правоотношение.
От 7 до 12 лева на ден плаща НОИ на безработни пред пенсия
Мъжете трябва да имат навършени 60 г. и 6 месеца , а жените 57 г. и 6 месеца за жените
В КСО е утвърден и ред, по който хора в предпенсионна възраст, останали трайно без работа, могат да получават, макар и минимални, доходи от НОИ като обезщетение за дълготрайна безработица. Причината толкова малко безработни да получават от НОИ по 7 лв. на работен ден в месеца е, че правото за обезщетение за дълготрайна безработица върви с много условия. То е само за лица, регистрирани в Агенцията по заетостта, които след получаване на обезщетение за безработица са останали без работа за период, не по-малък от 12 последователни месеца. Трябва редовно да са поддържали регистрацията си в бюрата по труда.
А сборът от възрастта и осигурителния им стаж да е до 60 месеца по-малък от изискуемия за пенсиониране. Трябва да нямат отпусната пенсия и да не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване. Паричното обезщетение за дълготрайна безработица се отпуска въз основа на заявление до териториалното поделение на НОИ. Спира се при започване на работа или при отпускане на пенсия и не може да се изплаща два пъти. То е в минималния размер, определен със закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година.
Процедурата
НОИ отпуска право на разсрочено плащате на трудов стаж.
Служители на НОИ изготвя индивидуални погасителни планове за изплащането на осигурителните вноски, когато желаещите искат да откупят стажа си разсрочено. В случаите, когато не достигат 3 точки, вноските могат да се изплатят за три години. Ако недостигът е по-голям, разсрочването може да бъде за 8 години. През това време парите се удържат от отпусната пенсия. За целта желаещият да купи стаж трябва да подаде заявление в НОИ, като изрично посочи искането си да се възползва от правото да получава пенсия при недостигащ стаж.
Изработва се погасителен план, въз основа на който всеки месец се удържа определена сума от пенсията. Има възможност част от цялата сума да бъде внесена по банков път, а за оставащата да се изработи погасителен план. В момента се обсъжда и идеята за увеличение на периода, в който могат разсрочено да се внесат осигуровките, като се предвижда той да достигне десет години.
Когато стажът се купува по банков път, вноската се прави на името на Националната агенция по приходите (НАП), като платежното нареждане от банката се представя на ревизор от териториалното поделение на НОИ. Той трябва да издаде удостоверение въз основа на платежното, като посочи колко стаж е откупен. Това удостоверение се представя в пенсионния отдел, за да може да бъде изплатена пенсията.
Висшистите могат да избират кога да откупят точките си, докато за всички останали правото възниква след навършване на пенсионна възраст.
Стажът за завършено образование не може да се удържа от пенсията
Ако сте избрали този вариант, трябва да разполагате със сумата за осигуровките, които можете да внесете наведнъж или на няколко части. Когато представите всички документи в НОИ, ще ви бъде издадено удостоверение за закупения стаж за времето на обучението ви. Този стаж може да бъде начислен над необходимия за пенсиониране и по този начин да увеличите размера на пенсията си. По всяко време, когато установите или откриете документ, доказващ трудовия ви стаж, плановете за погасяване на недостигащия могат да бъдат променени.
Консултацията подготви: Паулина БОЯНОВА