Наистина ли мястото, на което ще се засади арпаджикът, е от голямо значение за получаване на хубави глави? Какво трябва да бъде, кога трябва да се засади и как да се грижим за него, за да сме сигурни в резултата?
Цецка ВЪЛЧЕВА, София
Наистина мястото, на което смятате да засадите арпаджика, е от голямо значение. То трябва да е добре проветриво, за да не се напада лукът от мана, а почвата да е песъчливо-глинеста и чиста от плевели. Най-добрите предшественици за лук са домати, пипер, картофи, краставици, грах, зелен фасул. Ако до края на февруари го засадите, няма причини да не получите хубав лук.
Арпаджикът за засаждане трябва да бъде със средно големи глави - не повече от 10-15 мм. Не е желателно да засаждате по-едри глави арпаджик, нито такъв, който е леко прораснал. Мнозина си мислят, че той ще покара по-бързо, но отрицателният ефект се появява малко по-късно, когато порасналите вече растения започват да стрелкуват и с това добивът значително се намалява. Площта, на която ще засаждате арпаджика, трябва да е добре прекопана през есента на дълбочина 30-35 см и да е наторена с 200-400 г добре разложен оборски тор и 3-4 кг суперфосфат на 100 кв. м. Преди ранното пролетно засаждане мястото отново се прекопава, но този път по-плитко, разрохква се много добре, за да може арпаджикът равномерно да поникне. Добре е преди това да се внесе 1-2 кг амониев нитрат на 100 кв. м. Ако не е направено есенно наторяване на почвата с органичен тор, не се препоръчва непосредствено преди сеитбата внасяне на пресен оборски тор, защото се отразява неблагоприятно на развитието му, за разлика от добре разложения, който го снабдява с достатъчно количество азот, фосфор и калций.
От правилното засаждане зависи добивът. Това, което трябва да се знае, е, че арпаджикът не трябва да се засажда нито на много голямо разстояние, нито на много малко - 8-10 см в реда между главичките и 20-25 см между редовете. Дълбочината на засаждане също играе важна роля и трябва да е на 3-4 см, от които 2 см са над върха на луковичката. По-дълбокото засаждане води до уплътняване и деформиране на луковиците. В зависимост от това каква е почвата, може да стане и засаждането. Ако тя е рохкава, просто маркирате редовете по изравнената площ и набучквате арпаджика в тях. Ако почвата е по-сбита или площта, на която засаждате, е по-голяма, в лехата се оформя бразда, дълбока 5-6 см, в която се нареждат луковиците. С помощта на мотичката браздата се заравя така, че едновременно с това да се отвори следващата бразда.
Все още няма коментари