Имам малинак в двора, но не ражда особено. Може би допускам някакви грешки. В какво се изразяват грижите за малините през вегетацията?
Димитър НАЙДЕНОВ, Копривщица
Най-напред трябва да знаете, че ако почвата около малините не е обработена добре, плевелите се развиват буйно и изтощават растенията. Това води до образуване на по-малък брой и слабо развити издънки.
Плодовете остават дребни и с лоши вкусови качества, а добивите силно намаляват. Първото окопаване се извършва рано напролет - в края на март или началото на април, преди развитието на издънките. Прави се по средата на междуредията, на 12-15 см дълбочина, а близо до растенията - на 5-8 см. До беритбата на плодовете се извършват още 2-3 окопавания и след нея - още едно. Към края на август обработките се прекратяват, за да може едногодишните издънки да приключат растежа си.
Малината реагира положително на напояване. Само във високите места с годишна сума на валежите 700-800 мл на кв. м тя може да се отглежда без напояване. Растенията имат най-голяма нужда от вода от май до август, т.е. през периода на цъфтежа, завързването и узряването на плодовете. Първата поливка се извършва преди цъфтежа (в края на април), а втората - през втората половина на май. През време на беритбата трябва да се извършват 1-2 поливки, необходими за наедряването на плодовете. Последната се прави след прибиране, когато се изрязват и плододалите издънки. Поливната норма е 50-60 куб. м на декар, а през време на беритбата - 25-30 куб.м. Напояването се извършва по бразди.
Все още няма коментари