Грипът и вирусите вече щурмуват страната ни, а проф. Тодор Кантарджиев обясни как да ги различаваме и какви мерки да предприемем, за да минат покрай нас леко.
„Ковидът настъпва бавно, за 2-3 дни. Започва с дращене в гърлото, след 48 до 72 часа се развива и огнището. Ако не се вземат мерки, може да бъде засегнат вече белият дроб. Тогава заболяването затяга своя ход. Грипът започва много бързо, дори напълно здрав човек може след два часа да е на легло, с болки в главата, в мускулите, с висока температура. Не трябва да се учудвате или плашите, ако детето ви е игриво, палаво. И буквално след 2 часа става вяло и се отпуска на постелята“, обяснява специалистът.
„Температурите водят до охлаждане на организма и лигавицата на носоглътката става податлива към инфекции. Затова още в началото на миналия век е доказано, че заболяване „настинка“ няма. Всяко заболяване, свързано с температура, болно гърло, кашлица, е причинено от някаква инфекция. През зимата най-често вирусна, но при децата – бактериална“, категоричен е той. Оплакването е най-силно сутрин, защото инфекцията е в апогей нощем. Ако на този етап се реагира с контраатака от лимон със сода, има голяма вероятност вирусите да бъдат блокирани още на входната врата на инфекцията, смята микробиологът.
Дори някои вируси да се изплъзнат от капана и да слязат по-надолу в дихателните пътища, имунната система на иначе здравия човек обикновено се справя и не се стига до тежко боледуване. Когато обаче се пропусне началото на респираторното вирусно заболяване, който и да е вирус започва да се копира бързо и болестотворната колония става много силна и имунните клетки не успяват да я неутрализират на ниво нос и гърло. Това винаги е предпоставка за по-лошо и продължително боледуване. Рецептата на професора за блокиране на дихателните вируси на входната врата на организма беше изпитана от хиляди хора по време на пандемията. Защо точно лимон и сода бикарбонат, нали има десетки подобни вълшебни народни рецепти от „фармакопеята на баба“?
Натриевият бикарбонат (натриев хидрогенкарбонат), известeн повече като сода за хляб, и лимонът имат поотделно и заедно доказани във времето противовирусни свойства при респираторни инфекции, обяснява професорът. В баналния случай проблемът с гърлото ще изчезне при 80% от хората. В рамките на 3-10 дни изчезва при по-упорити инфекции. Понякога при тях се стига до бактериално усложнение и лечението изисква медикаменти с рецепта. Точната рецепта при щурм на респираторни вируси, която професорът препоръчва, е веднага след събуждане драскащото гърло да се третира с резен от добре измит лимон (това е срещу евентуалните остатъци от пестициди и друга химия по кората). Парчето се топи в сода за хляб – „така, както се панира пиле в брашно“, уточнява лекарят. Освен сутрин след закуска такъв „паниран“ резен лимон се яде след всяко хранене през деня. Когато течната лимонена киселина от плода и содата от „панировката“ попаднат в гърлото, протича химична реакция с образуване на мехурчета, които избутват назад напиращите към трахеята вируси.
Проф. Кантарджиев: Паниран лимон 3 пъти на ден блокира вирусите!
Заболяване „настинка“ няма, категоричен е микробиологът
0 коментара
Все още няма коментари