Сезонът на грипа тази година закъснява, но в съседна Гърция вече са регистрирани 7 смъртни случая заради вируса, който атакува цялата ни имунна система. Оказва се, че сърцето също е уязвимо. Особено при хора, които са предразположени към сърдечно-съдови заболявания.
"В големите световни публикации и изследвания типът на вируса няма значение, тъй като две са системите, които се засягат от грипа – дихателната и сърдечно-съдовата", каза кардиологът д-р Зоран Станков.
Той обяви, че се увеличава значително броят на инфарктите, защото това е един възпалителен вирусен процес.
"Доказано е, че до инсулт или инфаркт се стига, когато са възпалени плаки, които след това се спукват и там се образува тромб", каза още той.
Оказва се, че в България основна причина за смъртността са сърдечно-съдовите заболявания, тоест инфаркт и инсулт. "Нашата нация е предразположена към атеросклерозата и оттам грипните вируси увеличават пика на смърността", добави той.
Профилактиката е най-добрият метод за защита. "Има публикации, в които е доказано, че при хора от рисковите групи, които се ваксинират, редукцията за инсулт е 50%, а за инфаркт от 50 до 70%. Тоест намалява смъртността наполовина от сърдечно-съдови заболявания", посочи д-р Станков.
У нас хората от рисковите групи (над 65 г.), които се ваксинират, са едва между 2 и 4%. Тази година в България ваксината е четирикомпонентна – срещу 4 вируса, които се предполага, че ще са най-застъпени тук.
"Грипните вируси предизвикват също миокардити и перикардити. Миокардитът засяга младите хора, които са в работоспособна възраст и пренебрегват вирусната инфекция заради работа и други неща. При миоркардита има обща слабост на сърдечния мускул, сърдечна недостатъчност. При него не усещаме болка, а последствията", допълни д-р Станков.
Все още няма коментари