69-годишната естрадна звезда Маргарита Хранова е изключително стриктна към здравето си и се доверява на природната медицина, за да бъде в перфектна физическа форма с напредването на годините. Марги чука на дърво и се хвали, че в последно време вирусите я подминават като малка гара и не боледува, защото е започнала да приема редовно гинко билоба.
Малцина знаят, че лечебната билка има и свойството да повишава имунитета драстично, а не само да спомага правилната дейност на мозъка. „Вземам гинко билоба за оросяване на мозъка и за подсилване на имунната система. Откакто започнах да ги вземам тези продукти от 2-3 години, в общи линии не ме хващат толкова често гриповете, които върлуват. Преди това всеки път, когато има вирус, ме хващаше. Вечер вземам и по едно аспиринче като протекция за разреждане на кръвта“, споделя за рутината си естрадната легенда.
Всъщност гинко билобата доскоро бе смятана за застрашен вид дърво. Родината му е Китай и в древната китайска медицина то е било основа за приготвянето на почти всички видове илачи. Чудодейната билка бива забелязана от съвременната медицина едва през Втората световна война, след хвърлената над Хирошима атомна бомба (август, 1945 г.). В епицентъра на взрива е имало храм, в който растяло дървото гинко и храмът бил разрушен до основи, но дървото оцеляло непокътнато. Скоро след войната местните решили да възстановят обичния си храм, но тогава видели дървото, на чието място трябвало да бъде построена стълба. Архитектите запазили растението и обградили ствола му със стълбата. Тогавашният император Танкан бил учуден как дървото гинко оцеляло невредимо след мощния взрив и наредил да бъде изследвано, защото подозирал, че има необикновени качества. С години изследвания станало ясно, че всъщност гинко билоба съществува отпреди цели 270 млн. години. Неслучайно то е наречено „дървото на живота“.
Ползите му са многобройни – пpeдoтвpaтявa cмъpттa нa ĸлeтĸитe oт aмилoидoви пpoтeини, които са пpичинитeлите нa Алцxaймep; защитава митoxoндpиитe в ĸлeтĸитe; пpeдпaзвa от нeвpoдeгeнepaтивни зaбoлявaния; повлиява положително пpoдължитeлнocттa нa живoтa; подпомага лечението на проблеми с дихателната система – астма, бронхити, кашлица, туберколоза; благоприятства кръвообращението и предпазва от т. нар. „студени крайници“; регулира високото кръвно налягане; намалява пристъпите на тревожност и др. Дозите могат да варират между 40 и 240 милиграма на ден, разделени на два или три приема, но не е добре да се превишават, защото с натрупване всеки цяр действа противопоказно.