Кафене "Пали лула", според исторически данни, се намирало на Драгалевския път. Крайно интересно е, че недалеч от него имало друго подобно заведение, но с фирма "Гаси лула". И още по-любопитното е, че двете заведения, съществували преди 4 века, са свързани с една забранителна разпоредба на папа Урбан VІІІ.
Стара София имала оригинални нрави - това се отнасяло особено до тютюнопушенето. Ще споменем само, че в Музея за история на София има колекция от около 500 глинени лули, открити от археолозите. А в един турски документ от 1604 г. се споменава за съществуването в София на цял "Луладжийски еснаф", т. е. сдружение на производителите на лули. Но сведението за самото пушене в града е далеч по-рано.
Пристрастието "да се смуче тютюнев дим" идва от тогава наскоро откритата Америка
Така наречените "пиячи на дим" се оказали похотливи в живота и с богато въображение в леглото. По-бавно, но не по-малко пристрастени към такова удоволствие са и партньорките от "слабия пол". Това било достатъчно католицизмът да се опита да вземе някакви мерки срещу този порок, още повече че се разпространявала и мълвата за дима и сношенията с Всевишния. Възмутен,
папа Урбан VІІІ наредил с едикт да се отлъчва от църквата всеки, който пуши или смърка тютюн
Невероятно, но факт - едиктът важал и за пределите на Отоманската империя, тъй като в земите ни действали венециански и далматински търговци. В определени години те имали и свой храм (дом за молитви) в Средец - за който споменават някои пътешественици.
Предполага се, че двете стари софийски кафенета извън града са възникнали в годините на строгата забрана на "пиенето на тютюн". Тези, които предпочитали да си пият кафето с лула в ръка, отсядали в "Пали лула". Пуританите, които пък искали да докажат ненавистта си към "луладжиите", демонстративно отсядали в "Гаси лула".
Между две лули тютюн
написа Любомир МИХАЙЛОВ
Височайша заповед
Папа Урбан VІІІ забранил "пиенето на дим" в отомански Средец
Тогава нямало евросъюз, но пак имало разделение на пушачи и непушачи
0 коментара
Все още няма коментари