Ива НИКОЛОВА
Суеверията покрай третия кабинет на Борисов продължават. След като изчакахме тоя пусти Меркурий да хване правия път, за да чуем имената на министрите, веднага се набива на очи, че той е стъкмен като булка на католическа сватба – с нещо ново, с нещо старо и с нещо на заем.
Двамата нови вицепремиери са напълно обясними заради новите партньори на ГЕРБ в управлението в лицето на Обединените патриоти. Единият е с портфейл – Красимир Каракачанов, който поема и военното ведомство, а другият – Валери Симеонов, няма да управлява ведомство, но ще надзирава икономиката.
На вече познатата от три правителства правосъдна министърка Екатерина Захариева е направен байпас към външното министерство, но ролята ѝ в многострадалната правосъдна реформа остава, тъй като тя ще продължи да я наблюдава като вицепремиер в третия кабинет на Борисов.
Впрочем Захариева поема Външно без нито ден стаж като дипломат. В следващия кабинет може да й дадат земеделието на принципа "пълним дупки всякакви".
Цецка Цачева, сложена начело на правосъдното министерство, изглежда като възмездена за това, че не само загуби президентските избори и председателския пост в парламента, но дори не успя да стане депутат от първи път. И макар водачът на листата в Плевен Ивайло Московски да остава транспортен министър и в кабинета „Борисов 3”, на Цачева ѝ е спестен конфузът да иска думата от банките, а не да удря камбанката в пленарната зала.
Друг е въпросът как ще погледне капризната юридическа общност на министър, завършил право през ПУЦ. Понеже те не приемат дори завършилите право в Симеоново, камо ли парашутисти по партийна линия. Тъй че и тук е заложена мина на принципа „когато гръм удари, как ехото заглъхва”.
Бомби със закъснител са и още две назначения в правителството – на икономическия министър Емил Караниколов, чието име се свързва с доста скандални приватизационни сделки, реализирани от него като шеф на Агенцията по приватизацията. Последната - за Дипломатическия клуб „Бояна” (Случайно или не името на министъра на това важно ведомства е чак в дъното на списъка).
Бомба №2 е новият земеделски министър Румен Порожанов, бивш министър на финансите в служебния кабинет на Георги Близнашки и бивш шеф на Държавен фонд „Земеделие”, изгонен оттам след корупционен скандал и проверки на ДАНС.
Лиляна Павлова обаче не я удари гръм, а чанта по главата. Това ще да е причината отличничката на другите два кабинета на Борисов вече да не управлява магистралното саниращо ведомство, т.е. министерството на регионалното развитие и благоустройството, а да се занимава с българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. То обаче трае 6 месеца, което поставя Павлова в ролята на директор на водопад.
Всъщност дистанциран изглежда и друг отличник на досегашните правителства на ГЕРБ – Томислав Дончев, осиротял само с един вицепремиерски пост. На него, поне на пръв прочит, не са възложени дори отговорности.
За сметка на това предишният пост на Павлова е възложен на нейния заместник Николай Нанков.
Друг досегашен заместник в съответното ведомство, който става негов министър е Боил Банов, оглавил културата. Човекът се прочу покрай интимностите с пиарката Ива Петрони, която чак напусна дългогодишната шпага на „Капитал” и усвояването на морското крайбрежие Йово Николов и се отдаде на културни трепети.
Чисто нов за министерския чиновнически апарат е друга първа шпага, но на Иван Костов – Нено Димов, който в момента е шеф на Института за дясна политика, а в правителството на Командира беше зам.-министър на Евдокия Манева в екологията. Сега става титуляр на ведомството, оправдавайки намеците на Валери Симеонов, че в правителството може да има и представители на други партии. Обаче той изобщо не може да мине за човек на непредставената в този парламент стара десница, защото първо, отдавна напусна Костовата партия и второ, яростно критикуваше врътките на нацепените десни преди и след последните избори.
Ново, и то бляскаво име в кабинета „Борисов 3” е досегашният шеф на Военна болница ген. Николай Петров. Той вече е доказал качествата си на администратор и се очаква точно като такъв да угаси подпалената черга на родното здравеопазване, заради което в държавата не останаха лекари и медицински сестри, както и здрави граждани.
Социалният министър също не е непозната фигура. Бисер Петков е, както се казва, човек от бранша, оглави НОИ и миналата година дори го преизбраха на поста, така че там катаклизми не се очакват. Стара чиновническа пушка е и новият образователен министър Красимир Вълчев. Той е пряко свързан с управлянието на ГЕРБ, но дори и като главен секретар на МОН си остава финансист и стратег на делегираните бюджети на училищата, които едва ли имат много общо с качеството на образованието, издигнато като приоритет и от ГЕРБ, и от патриотите.
Най-накрая в изброените титуляри на 18-е министерства са добрите стари министри на Борисов Владислав Горанов на финансите, който обаче изненадващо не бе обявен за вицепремиер, Теменужка Петкова на енергетиката, Николина Ангелкова на туризма и Красен Кралев на спорта.
Такава кройка спретна на третата си сватба с властта Бойко Борисов – нещо ново, нещо старо, нещо на заем. Бог обича троицата, гласи една поговорка. На Борисов му е за трети път. Предстои да видим дали ще е за добро и защо Волен Сидеров не просто не пожела пост на правителството, а остана твърдо да пази парламентарната група на патриотите. Може би, както вълкът стадото...
Все още няма коментари